راه شناسایی بهترین روغن پخت و پز

روغن ها اصلی ترین دشمن سلامت و تندرستی و موجب ابتلا به بیماری قلبی می باشند، به همین خاطر امروزه بیش از هر چیز پخت یک وعده غذای سالم با چربی های مناسب ارزش پیدا کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ حتما شما هم سوالاتی درمورد کدام روغن برای پخت و پز بهتر است یا اینکه آیا میتوان از روغن دنبه و حیوانی برای آشپزی استفاده کرد، در ذهن دارید.

روغن ها اصلی ترین دشمن سلامت و تندرستی و موجب ابتلا به بیماری قلبی می باشند، به همین خاطر امروزه بیش از هر چیز پخت یک وعده غذای سالم با چربی های مناسب ارزش پیدا کرده است. بهترین روغن برای پخت و پز، روغن های دارای چربی سالم و غیر اشباع است، در ادامه این بخش از نمناک به معرفی بهترین روغن خوراکی از نظر طب سنتی، بهترین روغن برای پخت و پز، سالم ترین روغن خوراکی برای قلب و... می پردازیم.

روغن زیتون

روغن زیتون از بهترین روغن‌ها برای طبخ غذا در سراسر جهان می باشد، نقطه دود روغن زیتون، تقریباً 176 درجه سانتی‌گراد است و می‌توانید از آن برای پختن، تفت‌دادن ( با درجه حرارت پایین) یا تهیه سس‌های سرد استفاده کنید.

روغن کنجد

یکی از مصارف مهم روغن کنجد طبخ غذا می باشد، در واقع این روغن جزو بهترین روغن ها برای پخت و پز است زیرا دارای نقطه دود متوسط به بالا (210 درجه سانتی‌گراد) بوده و حاوی ویتامین E، آنتی‌اکسیدان‌های سالم و... بوده و نقش مهمی در کاهش کلسترول خون دارد.

روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین یک روغن پخت و پز عالی با نقطه دود بالا است که دارای ویتامین، مواد معدنی و ترکیبات مغذی می باشد. تنها فرمی از روغن بادام که می توان از آن برای مصارف خوراکی استفاده کرد، روغن بادام شیرین تصفیه شده، می باشد.

روغن آووکادو

این نوع روغن در آشپزی کاربرد دارد و شما می‌توانید برای پخت و پز و سرخ کردنی در دمای متوسط نه خیلی زیاد از این روغن استفاده کنید. وجود چربی های غیر اشباع در این روغن سبب مفید بودن آن برای افراد دارای ناراحتی های گوارشی و قلبی شده است.

نکته مهم:

از روغن های پخت و پز که  نام بردیم، برای سرخ کردن عمیق استفاده نکنید و برای تهیه غذاهای سرخ شده و ترد و طلایی از روغن بادام زمینی، روغن سویا، روغن کانولا و روغن ذرت تصفیه شده استفاده نمایید.

روغن حیوانی برای پخت و پز ؟!

در مورد آشپزی و پخت غذا با روغن های حیوانی سوال کرده بودید که در پاسخ باید بدانید روغن‌هایی که از چربی یا پیه حیوانات تهیه می‌شوند (مانند روغن کوهان شتر و دنبه) مناسب برای طبخ نیستند و نباید آنها حرارت بالا دریافت کنند.

 

پالم

 

تست خانگی تشخیص پالم داخل روغن + آموزش

بدون آنکه بدانیم در بسیاری از روغن ها، روغن پالم وجود دارد. با یک تست ساده ی خانگی میتوانید از وجود روغن پالم در روغنی که برای آشپزی خریده اید مطلع شوید.

بسیاری از ما از عوارض و مضرات روغن پالم برای سلامتی شنیده ایم و برای به خطر نیافتادن سلامت خود و خانواده مان ترجیح می دهیم از محصولات غذایی فاقد روغن پالم استفاده کنیم. بر روی بسیاری از روغن های خوراکی کلمه بدون پالم نوشته شده است اما آیا شما تنها به این کلمه اکتفا می کنید؟ اگر به وجود روغن پالم در روغن های سرخ کردنی شک دارید، این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به شما کمک می کند تا بتوانید پالم را در روغن های سرخ کردنی تشخیص دهید. 

روغن پالم چیست؟

روغن پالم یا نخل نوعی روغن گیاهی و از کم هزینه ترین روغن ها در سراسر جهان است که از مغز میوه نخل روغنی استخراج شده و یک سوم تولید جهانی روغن گیاهی را به خود اختصاص می دهد. روغن پالم در تهیه ی مواد غذایی بسیاری استفاده می شود و بسیاری از مواد غذایی و روغن های سرخ کردنی حاوی این روغن هستند.

عوارض؛ چرا مصرف روغن پالم خوب نیست؟

روغن پالم مضر است چون:

نیمی از روغن پالم از اسید چرب اشباع تشکیل شده است و مصرف روغن پالم باعث افزایش چربی خون و کلسترول و در نهایت گرفتگی و انسداد عروق و ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود. 

وقتی این روغن حرارت می بیند، استرهای اسید چرب گلیسیدیل (GEs) تشکیل می شوند و با مصرف ترکیبات GEs، ترکیب گلیسیدول  آزاد می شود که این ترکیب خاصیت سرطان زایی دارد. 

روغن پالم موجود در لبنیات پرچرب به کبد آسیب می زند و در نهایت به نارسایی کبدی منجر می شود.

همچنین روغن پالم  به جز مضراتی که برای بدن دارد، سبب از بین رفتن جنگل های انبوه مالزی برای کشت روغن پالم شده است و fاعث نگرانی فعالان محیط زیست شده است.

آزمایش خانگی تشخیص پالم در روغن های سرخ کردنی

با همه این مضرات، به دلیل ارزان بودن روغن پالم نسبت به سایر روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان و بالا رفتن قیمت روغن های دیگر نسبت به روغن پالم، از این روغن استفاده می شود.

برای تشخیص پالم در روغن سرخ کردن، یک بطری روغن را قبل از باز کردن به خوبی تکان دهید، سپس مقداری از آن را درون لیوانی شیشه ای ریخته و چندین ساعت در یخچال قرار دهید.

بعد از گذشت چند ساعت روغن را از یخچال خارج نمایید، پالم در انتهای لیوان ته نشین خواهد شد ، پس اگر روغن ته لیوان کدر بود و روغن قسمت بالای لیوان شفاف بود، روغن سرخ کردنی حاوی پالم است. 

دیدگاه تان را بنویسید