جی پلاس؛

تذکرات مهم امام به پاسداران

امام خمینی در بیست و ششم خرداد ماه سال 59 پیامی خطاب به ملت ایران و پاسداران انقلاب اسلامی صادر کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در بیست و ششم خرداد ماه سال 59 به مناسبت ولادت با سعادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام که روز پاسدار نامگذاری شده، در پیامی خطاب به ملت مسلمان ایران و پاسداران انقلاب اسلامی، با تبریک این ولادت خجسته، نکته های مهمی را یادآور شدند. در بخش هایی از پیام امام چنین آمده است:

 

"اینجانب در روز ولادت سید شهیدان و پاسدار عظیم‌الشأن اسلام و حضور شهدای انقلاب، تذکراتی می‌ دهم، باشد که گوشه‌ ای از تکلیف اسلامی خود را ادا نموده و به شما خیانت نکرده باشم:

1ـ ممکن است در بین شما پاسداران عزیز در سرتاسر کشور، افرادی خیانتکار نفوذ کرده باشند و با کشیدن بعضی از جوانان پاکدل متعهد، به انحراف از قبیل سرپیچی از احکام دادگاه های انقلاب و عدم رعایت انضباط و مقررات و اقدام به مصادرۀ اموال و بازداشت اشخاص بدون مجوز قانونی، شما را در بین ملت به غیر از آنچه هستید جلوه دهند و زحمات طاقتفرسای شما عزیزان را در پیشگاه ملت هدر دهند. و باید بدانید اشخاصی که دعوت به هرج و مرج می‌ کنند، دشمنان شما و انقلاب اسلامی هستند، و در صورتی که به چنین اشخاصی برخوردید، به دادگاه ها معرفی نمایید تا با موازین اسلامی و قانونی آنان را مجازات کنند.

 

2ـ لازم است از فرماندهان خود اطاعت کنید که عدم مراعات انضباط سربازی و پاسداری موجب تضعیف قوای مسلح است؛ و کسانی که شما را به این نحو اعمال دعوت می‌ کنند در صدد تضعیف شما هستند و اگر آگاهانه عمل کنند، از دشمنان انقلاب و اسلام هستند و لازم است آنان را معرفی نمایید تا قاطعانه با آنان برخورد شود.

 

3ـ مراعات هماهنگی با سایر قوای نظامی و انتظامی و ارگان های دولتی، از وظایف حتمی شما پاسداران محترم و سایر قوای مسلح است، و اطاعت از فرماندۀ کل قوا که نمایندۀ اینجانب است، از وظایف شرعی و اسلامی شما و همۀ قوای مسلح است.

 

4ـ من می‌ دانم که شما عزیزانم از طبقۀ محروم و حقوق شما ناچیز است، ناچار شما دلاوران که خود را به آب و آتش زدید و انقلاب را پیروز کردید و ادامه دادید، برای دریافت حقوق و رسیدن به زرق و برق دنیا نبود و اکنون نیز نیست و برای خداوند و در خدمت اسلام بوده و هست. توجه به وضع سربازان صدر اسلام که گاهی با یک دانه خرما روزِ خود را به سر می‌ بردند و با دشمن به جنگ برمی‌خاستند و اجر خود را از خدای تعالی می‌ خواستند، همۀ سختی ها را جبران می‌ کند.

 

5ـ آقای رئیس جمهور و دولت، لازم است در تقویت قوای مسلح خصوصاً پاسداران انقلاب، کوشش کنند و نقیصه و کمبود آنان را جبران نمایند؛ و شورای انقلاب و پس از آن مجلس شورای اسلامی بودجۀ نیروهای مسلح خصوصاً پاسداران را به طور شایسته تصویب، که تقویت اینان حافظ استقلال کشور و ادامۀ نهضت است.

 

6ـ کمیته‌ ها تا موقعی که محل احتیاج هستند و ضرورت اقتضا می‌ کند باید باشند ولی تصفیۀ آنها لازم است؛ و کسانی که برخلاف مقررات اسلامی عمل می‌ کنند باید اخراج شوند.

 

7ـ اینجانب همان‌طور که در ارتش بعضی از آقایان را منصوب نموده‌ ام تا گزارشاتی از ارتش در سراسر کشور تهیه و هر هفته اینجانب را از آنچه در آنجا می‌ گذرد مطلع سازند، در سپاه پاسداران و ژاندارمری و شهربانی هم اشخاصی را تعیین خواهم کرد تا با اعضای مسلمان و متعهد و مسئول ارتش و این ارگان ها، دست به تشکیل سازمان بررسی نیروهای نظامی و انتظامی زده و بر تمام این نهادها نظارت نموده و گزارشات جامعی تهیه و اینجانب را نیز آگاه گردانند. و من امیدوارم که تمام قوای مسلح که امروز در خدمت اسلام هستند هماهنگ و هم‌صدا در حراست از کشور عزیز و اسلام بزرگ کوشش کنند و با پشتوانۀ ملت از هیچ آسیبی نهراسند.

 

8ـ من از همۀ ارگان های دولتی و ملی و همۀ گروه ها می‌ خواهم که از گروه گرایی و دسته‌ بندی و فرصت‌ طلبی و هواهای نفسانی احتراز کنند و خود را در راه خدمت به ملت و خلق مستضعف قرار دهند، و از راهی که ملت می‌ رود منحرف نشوند، و خداوند عالم

را حاضر و ناظر ببینند و از اختلاف و نفاق دست بردارند و مصالح کشور را بر مصلحت خویش مقدم دارند، و در صدد تضعیف یکدیگر برنیایند و با ملت رزمنده به پیش روند که خدا با آنان است و پیروزی نهایی نصیب آنان است. خداوند قادر، حافظ همگان باد. درود خدا و بندگان صالحش بر روان شهدای انقلاب . و اخیراً لازم است تذکری که همگان بدان آگاهی دارند بدهم و آن لزوم تقدیر از شهدای انقلاب و خانوادۀ آنان و معلولین و مصدومین می‌باشد. و لازم است عموم دستگاه های اجرایی اموری را که مربوط به شهدا و خانوادۀ آنان و معلولین و مصدومین است با کمال سرعت عمل نموده و تسهیلات لازم را در مورد آنان معمول دارند؛ که اینان بر ما و ملت شریف حق بسیار بزرگی دارند. و اگر معلوم شود که کسانی در بعضی از ادارات و وزارتخانه‌ ها برای اجرای امور شهدای انقلاب و خانوادۀ آنها اشکال‌تراشی می‌ کنند، به عنوان ضد انقلاب باید مورد تعقیب واقع شوند. از خداوند متعال عظمت اسلام و مسلمین و کشور عزیز را خواستارم. والسلام علی عباداللّه‌ الصالحین.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج 12، ص 441-444

 

دیدگاه تان را بنویسید