جی پلاس؛

اعمال ماه ربیع الثانی

ماه ربیع الثانی، چهارمین ماه قمری است که اعمالی برای این ماه ذکر شده است.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، برای هر کدام از ماه های قمری اعمالی مختص به آن ماه وارد شده است. ماه ربیع الثانی چهارمین ماه قمری است که مهمترین واقعه آن، ولادت یازدهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت، امام حسن عسکری علیه السلام است که در هشتم این ماه به وقوع پیوسته است.  

 

اعمال روز هشتم

برای این روز در کتاب مفاتیح الجنان روزه توصیه شده است.

 

 

وقایع ماه ربیع الثانی

روز هشتم:

طبق مشهور، روز ولادت امام حسن عسکرى(علیه السلام) روز هشتم ربیع الثانی در سال 232 است.(بحارالانوار، جلد 50، صفحه 237)

روز دهم:

روز رحلت حضرت فاطمه معصومه(علیها السلام) در سال 201 (مطابق روایتى) است.( فروغى از کوثر (زندگى نامه حضرت فاطمه معصومه) انتشارات زائر، صفحه 32)

روز شانزدهم:

بنا بر نقلى، آغاز قیام مختار در کوفه، به خونخواهى شهیدان کربلا در سال 66 است(بحارالانوار، جلد 45، صفحه 333، حدیث 2) و برخى آغاز قیام او را چهاردهم ربیع الاوّل ذکر کرده اند. (تاریخ طبرى، جلد 4، صفحه 496)

 

گرچه حوادث مهمّ تاریخى این ماه کم است، ولى همین سه حادثه از یکسو یادآور یک روز سرور و شادى است که مایه خیر و برکت است و از سوى دیگر، روز اندوه، به خاطر رحلت کریمه اهل بیت سلام الله علیها، در سرزمین مقدّس قم است، و از سوى سوم یادآور یک روز عبرت انگیز است که با قیامى خونین، جنایتکاران حادثه کربلا، در مدّت بسیار کوتاهى تار و مار شدند، و نام ننگین آنان، براى همیشه همراه با نفرت و لعن و نفرین در صفحات تاریخ باقى ماند.

در روایات اسلامى و کتب دعا، اعمال زیادى براى این ماه ذکر نشده، فقط مرحوم سید بن طاووس، براى روز اوّل این ماه دعایى را ذکر کرده است که مى توانید در کتاب اقبال آن را بخوانید.( اقبال، صفحه 616)

 

منابع:

سایت دارالقرآن کریم

پایگاه اینترنتی روایتگران نور

سایت حوزه

سایت پرسمان

 

دیدگاه تان را بنویسید