جی پلاس

هوای شرجی بحرین در خرداد و میزبانی از ایران؛ تیم ملی و دردسری به نام دریا!

بحرین در حالی به عنوان میزبان انتخابی جام جهانی در گروه ایران انتخاب شده که آب و هوای گرم و شرجی این کشور در خلیج فارس دردسری برای شاگردان دراگان اسکوچیچ است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا، بحرین به عنوان میزبان گروه سوم انتخابی جام جهانی 2022 در قاره آسیا انتخاب شده است. با این تصمیم، تیم ملی ایران از حق میزبانی در سه دیدار از چهار دیدار باقی مانده در این مرحله محروم خواهد شد.

در حالی تیم ملی باید تن به چنین تصمیمی بدهد که در دور رفت، مقابل دو تیم قدرتمند گروه یعنی عراق و بحرین مهمان بود و تن به شکست داد که موجب وخیم‌ شدن اوضاع تیم ملی برای صعود به مرحله بعد شده است. در نتیجه اهالی فوتبالی ایران امیدوار بودند تیم ملی در دور برگشت و در میزبانی از بحرین و عراق این دو تیم را شکست دهد و از این مخمصه رهایی یابد که با شیوع کرونا، همه چیز بهم ریخته است.

اگر چه احتمال تغییر در برنامه ریزی AFC کم است اما فدراسیون فوتبال امیدوار است بتواند میزبانی را به ایران بیاورد. این تصمیم تعجب مهدی طارمی، مهاجم تیم ملی ایران را هم به دنبال داشته که به وضعیت آب و هوا در اواخر بهار در منامه، پایتخت بحرین اشاره کرده است که به علت افزایش رطوبت هوا، شرایط برای بازی فوتبال دشوار است.

در این گزارش، قصد داریم محل بازی ایران در این مسابقات و همینطور شرایط هوا را در محل برگزاری مسابقات در منامه را ببرسی کنیم و با شرایط تهران مقایسه کنیم:

محل مسابقات

ورزشگاه: استادیوم ملی بحرین

ورزشگاه ملی بحرین

این استادیوم در بزرگترین شهر استان منامه به نام الرفاع قرار دارد که در سال 1982 میلادی (1360 شمسی) ساخته شده و در سال 2012 (1390 شمسی) برای بازی های کشورهای عربی بازسازی شده است. گنجایش ورزشگاه 24 هزار نفر است و نسبتا چمن خوبی دارد.

آب و هوا

به طور کلی کشورهای نزدیک به خط استوا و همینطور جزیره ای که توسط آب های اقیانوسی یا دریاهای بزرگ احاطه شده اند، از نظر آب و هوایی به علت ارتفاع کم نسبت به دریا، شرایط آب و هوایی مساعدی در بهار و تابستان ندارند.

برای نمونه، وضعیت بحرین را باید با جزایر معروف جنوب ایران در بهار و تابستان مقایسه کرد که کمترین توریست‌ ها را در طول سال در این بازه زمانی دارند.

طبق گزارش سایت های هواشناسی، دمای هوای بحرین در ماه ژوئن میلادی (خرداد) به طور میانگین 29 تا 37 درجه سانتی گراد است و هر چه به جلوتر می‌رود، دمای هوا هم گرمتر می شود.

اما مسئله مهم رطوبت بالای هوا است که دویدن و نفس کشیدن را دشوارتر از حالت معمول می‌کند. رطوبت هوا در منامه در ماه ژوئن به طور میانگین از 66 تا 79 درجه است که این موضوع به معنی میزان رطوبت هوا در روزهای بارانی است.

28

رطوبت و شرجی بودن بالای هوا در منامه در حالی است که به طور مثال تهران در ماه ژوئن از نظر رطوبت در حد صفر درجه است و به همین دلیل این فصل از سال مناسب‌ ترین زمان برای برگزاری هر گونه رویداد در ایران است.

به گزارش جی پلاس؛ با توجه به شرایط جوی بحرین که اختلاف بسیار کمی نسبت به سطح دریا دارد، تیم ملی ایران نیاز دارد اردوهایی را در شرایط مشابه با بحرین مانند قطر برگزار کند تا بازیکنان از نظر آب و هوا برای این مسابقات سرنوشت ساز در انتخابی جام جهانی آماده شوند.

مهدی طارمی که مدتی در قطر بازی کرده، مطمئنا درک خوبی از شرایط هوایی این منطقه از خلیج فارس دارد و نگرانی او از همین بابت است؛ زمانی که طبق سنت هر ساله، رویدادهای ورزشی در این کشورها برگزار نمی شود.

دیدگاه تان را بنویسید