life

جی پلاس؛

به اولین شب جمعه ماه رجب، لیله الرغائب گفته می شود و از قول رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم درباره نامگذاری این شب نقل شده است: چون یک سوم از شب می‌ گذرد تمامی فرشتگانی که در آسمان‌ ها و زمین هستند، در کعبه و اطراف آن جمع می‌ شوند و از خدا می خواهند تا تمام کسانی را که در ماه رجب روزه می گیرند، بیامرزد.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، ماه رجب، هفتمین ماه قمری است که از فضیلت و ارزش بالایی برخوردار است و برای روزها و شب های آن اعمال خاصی بیان شده است. در میان شب های ویژه ماه رجب، به اولین شب جمعه این ماه، لیله الرغائب می گویند.

 

رسول اکرم (ص) درباره امتیاز ماه رجب از دیگر ماه های سال فرموده‌ اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هیچ ماهی در حرمت و فضیلت‌ به پایه آن نمی‌ رسد و قتال با کافران در این ماه حرام است. آگاه باشید که رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر کسی در ماه رجب حتی یک روز روزه بدارد، خدا را از خود خشنود کرده و خشم الهی از او دور می‌‌ شود.»

 

همچنین درباره اولین شب جمعه ماه رجب از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم روایت شده است که فرمود: از نخستین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا ملائکه و فرشتگان خداوند به آن شب، لیلة الرغائب می‌ گویند و علت نامگذاری این است که، چون یک سوم از شب می‌ گذرد تمامی فرشتگانی که در آسمان‌ ها و زمین هستند، در کعبه و اطراف آن جمع می‌ شوند. در این هنگام خداوند آنان را مورد خطاب خویش قرار می‌ دهد و می‌ فرماید: «ای فرشتگان من! هر چه می‌ خواهید از من بخواهید.»

 

در همین رابطه بخوانید:

سخن امام رضا(ع) درباره اهمیت روزه ماه رجب

به فرموده حضرت رسول(ص) چه عملی در ماه رجب انجام دهیم؟

 

فرشتگان عرض می‌ کنند: «خداوندا! خواسته ما از تو این است که گناهان کسانی را که در ماه رجب روزه می‌ گیرند، ببخشایی و آنان را مورد آمرزش خویش قرار دهی.» خداوند تبارک و تعالی می‌ فرماید: «این کار را انجام دادم.»

 

شایسته است کسی که این حدیث را می‌شنود، در لیلة الرغائب، بر فرشتگان زیاد سلام و درود بفرستد تا تکلیفی را که آیه تحیت بر عهده ما گذاشته (و إذا حییتم بتحیّة فحیّوا بأحسن منها اوردوها)؛ «هرگاه به شما تحیّت گویند، پاسـخ آن را بهتر از آن بدهید، یا (لااقل) به همان گونه پاسـخ گویید.) ادا کرده باشد.

 

از جمله اعمال این شب نمازی است که گناهان بسیار به سبب آن آمرزیده شود و هر که این نماز را بگزارد، چون شب اول قبر او شود، حق تعالی بفرستد ثواب این نماز را به سوی او به نیکوترین صورتی با روی گشاده و درخشان و زبان فصیح.

 

صحبت ثواب نماز لیله الرغائب با بنده در شب اول قبر

پس آن صورت نیکو با وی گوید:‌ ای حبیب من بشارت باد ترا که نجات یافتی از هر شدت و سختی. فرد درگذشته گوید تو کیستی، به خدا سوگند که من رویی بهتر از روی تو ندیدم و کلامی شیرین‌تر از کلام تو نشنیده ام و بویی بهتر از بوی تو نبوییدم.

 

آن بشیر گوید: من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. آمدم امشب به نزد تو تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم. وحشت را از تو بردارم و، چون در صور دمیده شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قیامت. پس خوشحال باش که خیر از تو هرگز معدوم نخواهد شد.

 

چگونگی خواندن نماز لیله الرغائب

رسول خدا (ص) همچنین می‌ فرمایند: «هرکس اولین پنج شنبه ماه رجب را روزه بگیرد، سپس بعد از نماز مغرب و عشا، دوازده رکعت نماز بخواند، در هر رکعت «حمد» یک مرتبه و «إنا أنزلناه» سه مرتبه و «قل هو الله أحد» دوازده مرتبه و سپس حاجت خود را از خداوند بخواهد، إن شاء الله برآورده خواهد شد.»

هنگامی که از نماز فارغ شدی هفتاد مرتبه می گویی:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ النَّبِیِّ الْأُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ].

خدایا! بر محمّد پیامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست

سپس به سجده می‌ روی و هفتاد مرتبه می گویی:

 

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

 

آنگاه سر از سجده بر می ‌داری و هفتاد مرتبه می‌ گویی:

 

رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِیُّ الْأَعْظَمُ

پروردگارا! مرا بیامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من می‌ دانی بگذر، تو خدای برتر و بزرگتری.

دوباره به سجده می‌ روی و هفتاد مرتبه می‌ گویی:

 

سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ

پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح

سپس حاجت و آرزوی خود را طلب کنید تا به خواست و اراده خدا به آن برسید.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1497410
ارسال نظر