life

جی پلاس/ سخنرانی تاریخی امام در فرودگاه؛

امام خمینی به محض ورود به خاک کشور و نشستن هواپیمایشان در فرودگاه مهرآباد، در سالن فرودگاه، سخنان مهمی خطاب به ملت ایران بیان کردند.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، هواپیمای امام خمینی طبق تصمیمی که ایشان گرفته بود و با وجود همه خطرات، کسی نتوانست این برنامه ریزی را به تاخیر بیندازد، صبح روز دوازدهم بهمن ماه ۵۷ در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست و دل میلیون ها ایرانی را شاد کرد.

ایشان در سالن فرودگاه به بیان سخنانی تاریخی درباره چگونگی انقلاب پرداختند که متن آن در ادامه آمده است:

 

سخنرانی تاریخی امام در فرودگاه مهرآباد

"بسم‌ اللّه‌ الرحمن الرحیم

من از عواطف طبقات مختلف ملت تشکر می‌ کنم. عواطف ملت ایران به دوش من بار گرانی است که نمی‌ توانم جبران کنم. من از طبقۀ روحانیون که در این قضایای گذشته جانفشانی کردند، تحمل زحمات کردند، از طبقۀ دانشجویان که در این مسائل مصایب دیدند، از طبقۀ بازرگانان و کسبه که در زحمت واقع شدند، از جوانان بازار و دانشگاه و مدارس علمی که در این مسائل خون دادند، از اساتید دانشگاه، از دادگستری، قضات دادگستری، وکلای دادگستری، از همۀ طبقات، از کارمندان، از کارگران، از دهقانان، از همۀ طبقات ملت تشکر می‌ کنم.

 

آن زحمت های فوق‌العادۀ شماست که با وحدت کلمه پیروز شدید؛ البته در قدم اول، پیروزی شما... الآن[در مرحله اول است] و آن اینکه خائن اصلی را که محمدرضا نام دارد، از صحنه کنار زدید. گرچه گفته می‌ شود که در خارج از کشور به دست و پا افتاده است؛ و حالا که ارباب ها هم دست رد بر سینۀ او زده‌ اند و او را راه نمی‌ دهند، حالا متوسل شده به بعضی همجنس های خودش، شاید بتواند باز راهی پیدا کند. و این یک خیال خامی است که بعد از پنجاه سال خیانت های این سلسله و بعد از سی و چند سال جنایات و خیاناتِ این شخص خائن به این مملکت، که مملکت ما را به عقب راند، مملکت ما را ـ فرهنگش را فرهنگ استعماری کرد، زراعتش را به باد فنا داد، خزاینش را به باد فنا داد، مملکت را ویران کرد، و جُندیِ او و ارتش او را تابع ارتش غیر کرد، تابع مستشاران غیر کرد و اینها تأسفاتی است که ما داریم و ملت ما دارند، [بار دیگر بتواند به قدرت باز گردد].

 

در همین رابطه بخوانید:

راهپیمایی تاسوعا و عاشورای ۵۷ چگونه شکل گرفت؟/ چگونگی ساخت شعار " برادر ارتشی چرا برادرکشی"؛ پاسخ صادق طباطبایی به این پرسش ها

روایت صادق طباطبایی از پیش شرط امام برای پذیرش بختیار و حواشی پدیدآمده

 

به امید پیروزی نهایی

ما پیروزی مان وقتی است که دست این اجانب از مملکت مان کوتاه شود و تمام ریشه‌ های رژیم سلطنتی از این مرز و بوم بیرون برود و همه رانده بشوند. و این کارها و این چیزهایی که اخیراً واقع می‌ شود و دست و پا می‌ زنند عمال اجانب که یا شاه را برگردانند ـ یعنی شاه سابق ـ و یا رژیم دیگری و یا رژیم سلطنتی را حفظ کنند، این مطلب را باید بدانند که گذشته است مطلب؛ و اینطور مسائلی که شما پیش می‌ آورید دست و پایی بیش نیست. و اگر تسلیم ملت نشوید، ملت شما را به جای خودش می‌ نشاند.

 

ما باید از همۀ طبقات ملت تشکر کنیم که این پیروزی تا اینجا به واسطۀ وحدت کلمه بوده است. وحدت کلمۀ مسلمین ـ همه، وحدت کلمۀ اقلیت های مذهبی با مسلمین، وحدت دانشگاه و مدرسۀ علمی، وحدت طبقۀ روحانی و جناح سیاسی. باید همه این رمز را بفهمیم که وحدت کلمه رمز پیروزی است؛ و این رمز پیروزی را از دست ندهیم و ـ خدای نخواسته ـ شیاطین بین صفوف شما تفرقه نیندازند. من از همۀ شما تشکر می‌ کنم و از خدای تبارک و تعالی سلامت و عزت همۀ شما را طالب، و از خدای تبارک و تعالی قطع دست اجانب و ایادیِ بسته به آنها را خواهان هستم.

 

صحیفه امام؛ ج ۶، ص ۸-۹

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1494450
ارسال نظر