life

محققان دانشگاه کارولینای شمالی یک مته مافوق صوت تولید کرده‌اند که با استفاده از نانوذرات قادر به از بین بردن لخته‌های خونی است.

جی پلاس، به نقل از نیواطلس، لخته‌های خونی بسیار خطرناک هستند و ممکن است موجب سکته قلبی و دیگر بیماری‌ها شوند. از همین رو پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی نوعی مته مافوق صوت تولید کرده‌اند که با استفاده از نانوذرات لخته‌های خونی را تکه تکه و نابود می‌کنند.

مهر نوشت؛ مته یادشده با ایجاد امواج صوتی دارای فرکانس پایین، پالس‌هایی را به درون رگ‌های خونی منتقل می‌کند که این پالس‌ها آسیبی به خود رگ‌های خونی وارد نمی‌کنند، اما لخته‌های خون را تکه تکه کرده و در نهایت از بین می‌برند. برای بهبود این روند از قطرات نانو ساخته شده از کره‌های لیپیدی پر از فلوروکربن های مایع استفاده می‌شود.

قطرات نانوی یادشده تا بدان حد کوچک هستند که به درون متراکم‌ترین لخته‌های خون نیز نفوذ و آنها را از درون متلاشی می‌کنند. با توجه به اینکه قطرات نانوی یادشده نقطه جوش پایینی دارند، با تحریک امواج مافوق صوت می‌توان به سرعت آنها را از مایع به گاز مبدل کرد و حباب‌های میکروسکوپی را تشکیل داد که می‌توانند لخته‌های خونی را تکه تکه کرده و در نهایت از بین ببرند.

با ادامه انتشار پالس های مافوق صوت، حباب‌های ریز به سرعت نوسان کرده و همین امر روند از بین رفتن لخته‌های خونی را تسریع می‌کند. از این فناوری می‌توان برای انتقال داروهای ضدلخته به محل مناسب نیز استفاده کرد.

کل روند نابودی لخته‌های خونی از این طریق حدود ۳۰ ثانیه طول می‌کشد و از این طریق حجم لخته‌ها نیز در حدود ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. محققان قصد دارند برای کسب اطمینان از کارآیی این فناوری آزمایش‌های بیشتری در این زمینه انجام دهند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1491028 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ