life

نمایندگان مجلس پس از مخالفت شورای نگهبان با جزییات طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی، منابع تامین مالی این طرح را تغییر دادند تا دولت مکلف شود 30 هزار میلیارد تومان دیگر از بازار بورس تامین مالی کند. این اقدام روند رشد بازار بورس را متوقف خواهد کرد و علاوه بر آن طرح ثبت نام جاماندگان سهام عدالت که در مجلس در حال تصویب است را هم با چالش جدی مواجه کرد.

به گزارش جی پلاس، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 27 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

براساس این گزارش نمایندگان با اصلاح جزء یک بند الف طرح الزام دولت به پرداخت یارانه کالاهای اساسی با 202 رأی موافق، 8 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در جلسه علنی موافقت کردند.

بند الف به شکل زیر اصلاح شد:

 

منابع موردنیاز برای اجرای این قانون از محل

2-1 وصول اقساط سهام دولت به میزان 28 هزار میلیارد ریال  

2-2 واگذاری باقیمانده سهام دولت در شرکت های پالایشی به میزان یکصد و هشتاد هزار میلیارد ریال

2-3 واگذاری باقیمانده سهام شرکت های صنعتی به میزان یکصد و بیست هزار میلیارد ریال

2-4 واگذاری باقیمانده سهام بانک ها و بیمه ها به میزان 70 هزار میلیارد ریال

 

 

واگذاری و فروش سهام دولت درحالی توسط نمایندگان مجلس تصویب شده است که اقدام وزارت اقتصاد در نقد کردن چند ده هزار میلیارد تومان از دارایی دولت از طریق بازار بورس، یکی از دلایل ریزش بزرگ بازار بورس و متضرر شدن سهام داران در ماه های اخیر بوده است. اکنون تصویب این مصوبه به معنی عرضه سهام دولتی و شکست نرخ فعلی سهام شرکت های بزرگ شاخص ساز است که نتایج منفی برای بازار بورس در بر خواهد داشت.

 

مغایرت مصوبه امروز مجلس با طرح دیگر نمایندگان! 

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از اعلام وصول طرح ثبت نام جاماندگان سهام عدالت در صحن علنی مجلس خبر داد.

 

حال با اصلاحیه امروز مجلس، سرنوشت این طرح نیز با چالشی جدی مواجه خواهد شد چرا که محل تامین منابع مالی طرح پرداخت یارانه کالاهای اساسی دقیقا از محل سهامی است که برای تخصیص به جاماندگان سهام عدالت در نظر گرفته شده است. 
 
باید دید در روزهای آینده واکنش دولت و شورای نگهبان به این اصلاحیه چگونه خواهد بود.
این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1482477
ارسال نظر

موضوعات داغ