life

شایعاتی که هر روز درباره نمادهای مختلف در بورس ایجاد و دست به‌دست می‌چرخد، باعث می‌شود بسیاری از سهم‌ها بر خلاف ارزندگی رشد و نمادهای با ارزش سقوط داشته باشند.

جی پلاس، شایعات یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که پیرامون بازارهای مالی همیشه وجود داشته است و عده‌ای از ایجاد این شایعات سود برده و عده‌ای نیز در این بین متضرر شده‌اند.

فارس نوشت؛ البته با یافتن مراکز ایجاد این شایعات، می‌توان ذی نفعان این دست شایعات را شناسایی کرد. اما در شرایط فعلی که افراد و گروه‌ها در فضای مجازی به صورت کاملا آزادانه در حال تولید و توزیع مطالب درست و نادرست هستند، شرایط برای شناخت سره از ناسره کاملا متفاوت است.

​بازارهای مالی به دلیل نوسانات لحظه‌ای بیشترین تاثیر را از اتفاقات پیرامون این بازارها دریافت می‌کنند. شایعات نیز یکی از موثرترین روش‌ها جهت تغییر وضعیت در این بازارها می‌باشد.

شایعاتی که فراگیری بالاتری داشته باشند می‌توانند افراد بیشتری را با خود همراه کنند. انتظارات افراد در این زمینه نیز می‌تواند به موثرتر شدن شایعات کمک شایان توجهی کند.

بورس نیز به دلیل جریان معاملات لحظه‌ای در آن، یکی از بازارهایی است که واکنش سریع به اخبار نشان می‌دهد. هرچه اخبار منتشرشده فراگیری بیشتری داشته باشد، می‌تواند تاثیر بزرگتری داشته باشد. به همین دلیل طبق دستورالعمل سازمان بورس یکی از مواردی که ناشران یا همان شرکت‌های بورسی باید به مقام ناظر بورس پیاخ دهند، شایعات است.

کشف واکسن کرونا، شایعه‌ای برای سبزپوشی شرکت‌های دارویی

طی روزهای گذشته شایعات زیادی حول نمادهای حاضر در بورس ایجاد شده است. یکی از مواردی که در روزهای اخیر تاثیر قابل توجهی بر روی نمادهای دارویی داشته است، دو شایعه کشف واکسن کرونا و تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۱۰۰۰ تومانی بوده است.

این دو شایعه سبب شد، نمادهای دارویی در چرخشی کامل از منفی ۵ در یک روز و عرض چند دقیقه به مثبت ۵ حرکت کنند. تاثیر این شایعات به حدی بود که در روزی که بیش از ۲۲ هزار واحد شاخص بورس نزول داشته است، حرکت مثبتی را آغاز کنند.

تاثیر شایعه افزایش نرخ سود بانکی بر بورس

طی روزهای گذشته شایعه دیگری بر سر زبان اهالی بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی افتاد که بانک مرکزی قصد دارد، نرخ سود بانکی را افزایش دهد. این مسئله به دلیل بالا رفتن قدرت جذب نقدینگی توسط بانک ها، سبب خروج پول از بورس و ایجاد صف‌های بیشتر فروش در بورس شد.

درحال‌حاضر بازارهای موازی با بورس به عنوان رقیب این بازار، به دنبال جذب نقدینگی هستند و ریزش ۳ ماهه بازار سرمایه این فرصت را به بازارهای ارز، طلا، خودرو و مسکن داده است. به زعم کارشناسان بانک مرکزی بانک‌ها با نرخ فعلی توانایی جذب سپرده‌ها را نداشته و در آینده با مشکل مواجه خواهند شد.

البته باید گفت اگر این شایعه به واقعیت تبدیل شود، بار روانی این مسئله می‌تواند آینده بورس را نیز مانند ۳ ماه گذشته منفی کند.

این میزان تاثیر‌گذاری شایعات نشان می‌دهد هنوز بازار سرمایه ایران هنوز به عمقی که باید داشته باشد، نرسیده است. عمیق شدن بازار سرمایه در ایران و آموزش سهامداران می‌تواند راهکار مناسبی برای حل این مشکل باشد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1481455 منبع: فارس
ارسال نظر

موضوعات داغ