life

جی پلاس

امام حسن عسکری علیه السلام در حدیثی به پنج نشانه برای مومن اشاره کرده اند که یکی از این نشانه ها زیارت اربعین است.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام حسن عسکری علیه السلام به پنج ویژگی برای مومن اشاره کرده اند که در متن زیر آمده است:

عن الامام العسکری علیه السلام: عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‌.

 

امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: مؤمن پنج نشانه دارد: اقامه 50 رکعت نماز (مجموع واجبات و مستحبات)، خواندن زیارت اربعین، انگشتر عقیق در دست راست کردن، در سجده پیشانی بر خاک نهادن و «بسم الله الرحمن الرحیم» را (در نماز) بلند گفتن. (وسائل الشیعه جلد10، صفحه 373)

 

اکنون به تبیین هر یک از این ویژگی‌ ها می‌پردازیم:

 

- انگشتر عقیق در دست راست کردن

چرا از میان جواهرت آن حضرت به عقیق اشاره کرده اند؟

انگشتر عقیق برای سردردها، گرفتگی های عضلانی و دردهای پشت موثر است.

همچنین این انگشتر بر تعالی، شادابی و آرامش روح، برطرف شدن غم و غصه و ناراحتی‌های روحی و تقویت بینایی تاثیر بسیاری دارد.

 

علت قرار گرفتن انگشتر عقیق در دست راست

امیر مؤمنان علی علیه السلام فرمودند: «ما رفعت الی الله کفٌّ احبّ الیه من کفًّ فیها عقیقٌ. دستی محبوب‌تر از دستی که در آن عقیق باشد، به سوی خدا (برای دعا) برداشته نشده است.» (اصول کافی جلد 6 صفحه 407)

 

- اقامه 50 رکعت نماز واجب و نوافل

اقامه نوافل باعث تقویت و توجه انسان درنمازهای یومیه می شود، این نمازها سبب جلوگیری از حواس‌پرتی انسان در خواندن نمازهای یومیه شده و همچنین اقامه نوافل خصوصا نمازشب، باعث توسعه رزق و روزی می شود.

 

اقامه نوافل از خوف خدا سبب افزایش تقوای الهی و عملکرد پاک‌دستانه انسان در هر شرایط می‌ شود.

مهمترین اثر نافله آن چیزی است که در حدیثی به نام حدیث قرب نوافل آمده است: راوی از حضرت صادق(ع) و ایشان از جد بزرگوار خود پیامبر (ص) و پیامبر (ص) از خداوند عزّ و جل چنین نقل می‌کند: «… و انه لیتقرب الی بالنافله حتی احبه، فاذا احببته کنت سمعه الذی یسمع به و بصره الذی یبصر به ولسانه الذی ینطق به و یده الذی یبطش بها… . به درستی که بنده من با نافله و کارهای مستحبی قرب را می جوید تا این که او را دوست بدارم و هنگامی که او را دوست داشتم گوش او می شوم که با آن می شنود و چشم او می شوم که با آن می بیند و زبان او می گردم که با آن سخن می گوید و دست او می گردم که با آن قهر خود را ابراز می کند» (اصول کافی، ج ۲، ص ۳۵۲). یعنی نوافل انسان را به مقام قرب حق و خلافت الهی می رساند و صفات و کمالات حق را در انسان ظاهر و آشکار می کند و به طور خلاصه انسان خداگونه می‌شود و این نهایت قرب انسان است که در پرتو نوافل نصیب انسان می‌شود.

 

- بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم

بسم الله الرحمن الرحیم در رفع ناامیدی اثرات زیادی دارد. در این باره به مثالی توجه کنید: شخص ناامید مانند یک باطری قابل شارژ است که انرژی آن در حال اتمام است؛ اگر این باطری به یک منبع تغذیه متصل شود، انرژی آن تامین و آماده به کارگیری می‌ شود. حال این انسان ناامید، خسته از جور زمانه و شاکی از عالم و آدم وقتی به دامان امن الهی پناه می برد و ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم» را بر زبان جاری می کند، به منبع عظیم قدرت و رحمت واسعه متصل می‌ شود و ضمن تجدید قوا برای انجام ماموریت خود در این عالم، به ادامه تلاش وکوشش می‌پردازد.

 

فایده بلند گفتن بسم الله الرحمن الرحیم

با ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم» مثل این است که به منبع تغذیه شارژ این عالم وصل شویم؛ ولی سر دیگر شارژ را که باید به باطری متصل شود رها کرده باشیم؛ بنابراین جاری کردن ذکر خدا تنها در دل آنقدر که شایسته است، تاثیر نمی کند؛ پس بردن نام خداوند متعال با عالی‌ترین صوت، سبب قوت قلب انسان در برابر همه شدائد عالم می‌شود.

 

- در سجده پیشانی بر خاک نهادن

پروفسور محمد ضیاءالدین حامد، از اساتید علوم بیولوژیک و از مسئولان پژوهشگاه مرکز تکنولوژی قاهره، در پژوهشی آثار جسمی و روحی سجده را چنین بیان کرده است:

 

«در قرن حاضر که انسان از هر جهت در معرض الکترومغناطیس‌ها قرار دارد و همچنین نیاز انسان به تخلیه اشعه‌های زائد وجود دارد، دریافتیم که تخلیه این اشعه‌ ها از طریق سجده کردن صورت می‌ گیرد. بر اساس یافته‌ های موجود، هر اندازه که محور طولی انسان کاهش یابد، میزان در معرض اشعه‌ های الکترومغناطیسی قرار گرفتن او نیز کم می‌ شود و سپس عمل تخلیه از طریق تماس پیشانی با زمین صورت می‌ گیرد، البته در زمان سجده به دلیل آنکه دیگر نقاط بدن هم با زمین ارتباط می‌یابند، عمل تخلیه آسان‌تر انجام می‌ شود و انسان از بیماری‌ های روحی، جسمی و حتی سرطان در امان می‌ ماند.»

پیشانی بر خاک نهادن باعث می‌ شود که انسان از غرور دست بردارد و به جای آن تواضع را بنشاند و همچنین باعث دور شدن از وساوس شیاطین و نزدیک شدن انسان به خدای متعال می‌ شود.

 

- زیارت اربعین

با خواندن زیارت اربعین انسان از طریق مسیر امامت و ولایت به خدای متعال تقرب می‌جوید. مهمترین نکته در زیارت اربعین تذکر انسان به ولایت‌پذیری است.

در زمان امام حسین علیه السلام، جاهلان و گمراهان، امام زمان خویش را به متاع ناچیز دنیا فروختند و در دنیا و آخرت زیان‌کار شدند.

تجارت، اقدامی عقلایی برای کسب درآمد، حل مشکلات مادی زندگی و حتی کسب بیشترین سود از کالای فروخته است. حال چگونه می‌ توان کسی را که بیش از 10 درهم برای سفر به کربلا و قتل ولی خدا هزینه کرده و بیش از شش درهم جایزه دریافت نکرده است، تاجر و حتی انسانی عاقل دانست؟!

 

اگر انسان فریب دنیا را بخورد، لحظه‌ ای را در زندگی مشاهده خواهد کرد که دشمنان قسم‌خورده دین خدا، سر ولیّ او را از تن جدا خواهند کرد و دیگر چیزی از آیین، دین و فرهنگ او باقی نمی‌گذارند.

 

 

برگرفته از خبرگزاری دفاع مقدس 

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475003
ارسال نظر

موضوعات داغ