life

علیزاده روانشناس گفت: منفی نگری می تواند به افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات روانشناختی منجر شود.

به گزارش جی پلاس،‌ سید شهرام علیزاده روانشناس و مشاور درباره آثار سوء منفی نگری،گفت: باور افراد و نگرش آنها نسبت به خود و محیط اطراف نقش بسیار مهمی در زندگی آن ها دارد.

این روانشناس بیان کرد: فردی که در تمام مدت به این می اندیشد که " انسان دلچسبی نیست " خواسته یا ناخواسته رفتارهایی می کند تا این باور خود را تقویت کند.

وی ادامه داد: این فرد بی شک از افراد دیگر فاصله می گیرد و همین فاصله گرفتن موجب می شود که دیگران نیز از او فاصله بگیرند و این دوری دوطرفه که کاملا طبیعی به نظر می رسد موجب می شود تا فرد باور دلچسب نبودن و دوست داشتنی نبودن خود را تقویت کند و رفته رفته باورهای غلطی که در ابتدا همچون یک نخ نازک بودند را به یک طناب محکم تبدیل کند.

علیزاده افزود: این باورهای غلط می تواند به افسردگی، اضطراب و دیگر اختلالات روانشناختی منجر شود و عملکرد فرد را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

این روانشناس تصریح کرد: برخی از افراد بدبینی را با واقع بینی اشتباه می گیرند و بر این عقیده اند که واقعیت ماجرا را می بینند اما می توان گفت که آنها واقع بینی را به درستی معنا نکرده اند چرا که واقع بینی آمیزه ای از نکات مثبت و منفی است. به عبارت دیگر فرد علاوه بر نکات منفی، نکات مثبت ماجرا را هم می بیند و همین رویکرد موجب می شود تا فرد در فراز و نشیب زندگی ناامید نشود و به مسیر خود ادامه دهد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی واقع بینانه کمک می کند تا فرد وضعیت واقعی خود را در ارتباط با زمان، مکان و تجارب خود به طور قابل قبول تفسیر کند و تمام جوانب ماجرا را ببیند، ادامه داد: لازم به ذکر است که منفی بافی، گاه به قدری مقاوم می شود که فرد نسبت به درک هر گونه نکته مثبت مقاومت می کند و این مساله تاثیر بسیار زیادی بر شناخت و هیجان او دارد.

علیزاده بیان کرد: حتی می توان گفت که این افکار می توانند هویت یک فرد را تغییر دهند و به اصطلاح جزئی از شخصیت او شوند. توصیه می شود به محض اینکه یک فکر منفی به ذهن شما رسید و یا درگیر یک اتفاق ناخوشایند شدید مساله را با دقت بیشتری بررسی کنید و به گونه ای منتقدانه آن را بررسی کنید و همسو با نکات منفی ماجرا، به جستجوی نکات مثبت بپردازید.

این روانشناس خاطرنشان کرد: بی شک از دست دادن یک عزیز بسیار دردناک است اما چه تغییرات مثبتی پس از آن واقعه در زندگی شما رخ داده است؟ آیا قوی تر نشده اید؟ حس مسئولیت پذیری شما افزایش نیافته است؟ قدر لحظه حال و عزیزان دیگر را بیشتر ندانسته اید؟ این سوالات و سوالات دیگر می تواند جوابگوی شما باشد.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1451731 منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

موضوعات داغ