مقامات سعودی «بسمه آل سعود» «شاهدخت و منتقد سعودی» و دخترش را که تقریباً سه سال بدون اتهام در بازداشت بودند، آزاد کردند.

به گزارش جماران به نقل از گاردین، شاهزاده بسمه بنت سعود بن عبدالعزیز آل سعود، 57 ساله، تاجر، مدافع حقوق بشر و از اعضای خانواده سلطنتی، در مارس 2019 به همراه دخترش  سهود الشریف ناپدید شد.

هانری استرامانت مشاور حقوقی او روز شنبه گفت: "این دو خانم از حبس خودسرانه خود آزاد شدند و روز پنجشنبه 6 ژانویه 2022 به خانه خود در جده  بازگشتند، شاهزاده خانم حالش خوب است اما به دنبال تخصص پزشکی خواهد بود، او فرسوده به نظر می رسد، اما روحیه خوبی دارد و از اینکه شخصاً با پسرانش ملاقات می کند، خوشحال است".

دولت سعودى در مورد آزادی وی اظهار نظری نکرده است وهرگز به طور علنی هم در مورد این پرونده اظهار نظر نکرده است.

در سال 2020، پرنسس بسمه از طریق رسانه های اجتماعی گفت که بیش از یک سال است که در پایتخت ریاض زندانی بوده و بیمار است. او از حاکم کنونی و پسر عموی خود، ولیعهد محمد بن سلمان خواست که او را آزاد کنند و به او مراقبت های پزشکی ارائه کنند.

او ادعا کرد که بدون هیچ اتهامی در زندان الحائر، این زندان که در ۴۰ کیلومتری جنوب ریاض قرار دارد، جایی که بسیاری از زندانیان سیاسی دیگر در آن نگهداری می‌شوند، نگهداری می‌شود، و نه او و نه دخترش، علیرغم درخواست‌های مکرراز  دربار سلطنتی پادشاهی و عمویش، توضیحی برای دستگیری‌های خود دریافت نکردند. ملک سلمان.

شاهزاده بسمه، کوچکترین فرزند پادشاه درگذشته سعودى، از رفتار پادشاهی با زنان انتقاد کرده بود .

یکی از بستگان نزدیکش در آن زمان گفت که او در حوالی زمان دستگیری خود در اواخر فوریه 2019 قرار بود برای معالجه به خارج از کشور سفر کند و پس از بازداشت مطلع شد که متهم به جعل گذرنامه است، هرچند ماهیت بیماری او هرگز فاش نشده است

پس از آزادی او، سازمان حقوق بشر «القسط»  نوشت:  او در طول دوران بازداشت با وجود بیماری از درمان و مراقبت های پزشکی، محروم شد و در هیچ مقطعی از بازداشت وی اتهامی علیه وی مطرح نشده است".

محمد بن سلمان  از زمانی که توسط پدرش ملک سلمان در ژوئن 2017منصوب شد، بر روند اصلاحات در عربستان نظارت داشته است. این اصلاحات شامل لغو ممنوعیت چندین دهه رانندگی زنان و تسهیل قوانینى که به مردان اختیار خودسرانه بر زنان را می دهد، مى شود.

محمد بن سلمان همزمان با اصلاحاتی که وعده‌اش را داده، با نارضیان سیاسی عربستان برخورد سخت‌گیرانه‌‌ای در پیش گرفته است. او متهم است که طیف گسترده‌ای از منتقدان - از روحانیون تندروی اسلامگرا گرفته تا مدافعان حقوق زنان - را سرکوب کرده است.

خانواده پرنسس بسمه در شهادت کتبی به سازمان ملل در سال 2020 گفتند که بازداشت وی احتمالا تا حد زیادی به دلیل «سوابق وی به عنوان منتقد صریح سوء استفاده از زنان» بوده است؛ او همچنین متحد محمد بن نایف، رقیب محمد بن سلمان، به شمار می‌آید.

محمد بن نایف که ولیعهد پیشین عربستان است، در سال ۲۰۱۵ جای خود را به محمد بن سلمان داد.او که زمانی یکی از شاهزاده‌های قدرتمند سعودی محسوب می‌شد، در سال ۲۰۲۰ به همراه احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان، دستگیر شد. این دو نفر به خیانت و تلاش برای کودتا متهم شدند و از زمان دستگیری‌شان اطلاعات بیشتری درباره آنها منتشر نشده است. احمد بن عبدالعزیز، تنها برادر تنی ملک سلمان و عموی محمد بن سلمان است که هنوز در قید حیات است. محمد بن نایف نیز برادرزاده تنی ملک سلمان است و پدرش نایف بن عبدالعزیز، یکی دیگر از هفت برادر «سدیری‌ها» بود که در سال ۲۰۱۲ درگذشت.

بسمه بنت سعود بن عبدالعزیز دختر « سعود بن عبدالعزیز » پادشاه پیشین عربستان به خاطر مقالاتی که در روزنامه‌های اروپایی در خصوص شرایط ناگوار زنان عربستان سعودی می‌نوشت به یکی از چهره‌های مشهور اصلاح طلبان سیاسی این کشور تبدیل شد و در سال 2016 پس از انتخاب شاهزاده «محمد بن نایف» پسر عمویش به سمت ولیعهدی به کشور بازگشت اما پس از کنارگذاشتن بن نایف از ولیعهدی، او به همراه بسیاری از خاندان سلطنتی دستگیر و زندانی شد.

پیشتر منابع اعلام کرده بودند که یکی از اعضای خانواده شاهزاده سعودی تأکید کرد که دستگیری بسمه برای منع وی از درخواست ارث از «پدر مرحومش» ملک سعود بوده، ارزش این ارث میلیاردها یورو برآورد می‌شود.

سازمان‌های غیردولتی به طور مرتب نقض حقوق بشر در عربستان را محکوم می کنند. مقامات سعودی در سال‌های گذشته کمپین گسترده‌ای از دستگیری‌ها از جمله اعضای خانواده سلطنتی و شخصیت‌های با نفوذ را انجام دادند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی بسمه بنت آل سعود

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.