علیرضا زاکانی شهردار تهران امروز در شصتمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: در چشم انداز ۱۰ ساله تهران برای تحقق مدیریت مشارکتی از اولین اقدامات، راه اندازی قرارگاه ها بود تا اهداف واحدی را با مشارکت سایر نهادها و دستگاه ها دنبال کنیم که دغدغه های جدی نظام و شهر تهران است.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، شهردار تهران می‌گوید که جنس مدیتی خود را در این دوره مدیریت مشارکتی قرار دادیم و در یک برنامه ۱۰ ساله تلاش داریم با این رویکرد مشکلات پایتخت‌نشینان را مرتفع کنیم.

علیرضا زاکانی روز یکشنبه در شصتمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: در چشم انداز ۱۰ ساله تهران برای تحقق مدیریت مشارکتی از اولین اقدامات، راه اندازی قرارگاه ها بود تا اهداف واحدی را با مشارکت سایر نهادها و دستگاه ها دنبال کنیم که دغدغه های جدی نظام و شهر تهران است.

وی با بیان اینکه در آستانه تشکیل قرارگاه جمعیت هستیم تا ظرفیت‌های این حوزه را جمع کنیم و خدمت و امکان مرتبط به خانواده ها را فراهم کنیم، گفت: یکی دیگر از رئوس ما ایجاد تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه ها بود تا از اختیارات قانونی در دولت و مجلس و شورای شهر به عنوان یک قاعده استفاده کنیم و بتوانیم از طریق تفاهم نامه ها یک بستر جدی برای ارائه خدمت داشته باشیم.

شهردار تهران با بیان اینکه برهم انباشتگی مشکلات در تهران شرایطی را ایجاد کرده که حل این مشکلات از عهده یک دستگاه خارج است، گفت: لذا ایجاد قرارگاه ها برای جایگزین کردن مدیریت واحد شهری و تفاهمات بین شهرداری و دستگاه‌های مربوطه به ما کمک می کند که امکان استفاده از ظرفیت های بیشتری را داشته باشیم بنابر این کارشناسی کردن ابعاد مختلف برای تنظیم این تفاهم نامه ها ریلی برای ما و وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف ایجاد کرده است. 

به گفته وی، تفاهم با وزارت راه افقی را برای ما باز کرد تا از ظرفیت‌های قانونی در قانون جهش مسکن بهره ببریم و نوسازی شهری را در محدوده بافت‌های فرسوده و از طرفی توسعه دقیق را در بافت‌های راکد شهر داشته باشیم و رونقی را در ساخت و ساز برای تامین نیازها از جمله بحث مسکن استطاعت پذیر صورت دهیم؛ از این رو ساخت  ۱۸۰ هزار واحد مسکونی مورد توجه قرار گرفت.

شهردار تهران ادامه داد: در روزهای اخیر نیز شاهد این بودیم که با وزارت نفت تفاهم نامه ای امضا کردیم و اساس آن این بود که چارچوبی را دنبال کنیم که کاهش مصرف سوخت را در تهران و به تبع آن کاهش آلایندگی و هوای پاک را شاهد باشیم.

به گفته وی، این تفاهم نامه سرفصلی داشت که مربوط به حوزه توسعه مترو و اتوبوس و به ویژه اتوبوس برقی و تاکسی های هیبریدی بود و امکانی را فراهم می کند که سطح مصرف سوخت را کاهش و از تسهیلات قانونی آن استفاده کنیم. 

زاکانی با اشاره به توجه به توسعه فناوری های نوین در تفاهم با وزارت نفت گفت: بنا شد با توسعه شرکت های دانش بنیان که ناظر به مدیریت انرژی در تهران فعالیت می کنند دست به دست هم دهیم این موضوع را به صورت فناورانه پیگیری کنیم و هم به وزارت نفت و هم به شهرداری کمک شود امکانات، تسهیلات و حرکت در مسیر دانش و اشتغال پایدار را به ارمغان بیاورند. 

وی با بیان اینکه باید با توسعه زیر ساخت های شهری و کاهش مصرف سوخت از تسهیلات استفاده کنیم افزود: یکی از این موارد اصلاح معابر بود که ما به ازای اصلاح آن، موجب کاهش سفرهاو مصرف سوخت می‌شود بر همین اساس اصلاح ۹۸ تقاطع که ۷۰۰ کیلومتر راه مردم را کوتاه می‌کند در برنامه قرار دارد و ما به ازای آن از موارد و تسهیلات این کار استفاده می کنیم.

شهردار تهران ضمن تسلیت شهادت حضرت علی(ع) گفت: امسال در تصمیمی که گرفته شد برای اولین بار طی ۵۰ سالی که از تاسیس بهشت زهرا(س) می گذرد، بنا شد در ماه مبارک رمضان بهشت زهرا (س) ۲۴ ساعته باشد و در قطعات مربوط به ۳۰ هزار شهید گرانقدر، ۲۴ ساعته ارائه خدمت می شود و این مسأله سبب شد که در ایام لیالی قدر عنایت ویژه ای نسبت به بهشت زهرا(س) رقم بخورد و شب ۲۱ ماه مبارک رمضان یک شب تاریخی در این فضا بود؛ این حکایت از این دارد که مسئولیت های ما سنگین است و باید ناظر به ظرفیت های شهر دقت لازم را داشته باشیم. 

صرفه‌جویی در برق مصرفی معابر

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ماه ها طول کشید تا گروه های کارشناسی با هم به بحث و تبادل نظر بپردازند و به یک چارچوب مشخص برسند و بعد از آن منجر به یک تفاهم نامه جدی شود، گفت: تفاهم نامه ای با وزارت نیرو در دو سطح در دستور کار است؛ یکی ناظر به انرژی و برق از جمله پست های برق که نیاز به بازبینی دارند و فرصت جدیدی را برای تهران خلق می کند و دیگری ناظر به مصرف انرژی با بازبینی در روشنایی معابر که چند هزار روشنایی ظرف دو سال تغییر می کند تا ۲۰۰ مگاوات کاهش مصرف داشته باشیم.  

شهردار تهران با بیان اینکه ما به ازای بهره مندی شهر از یک روشنایی مناسب از طرفی به واسطه صرفه جویی منابع لازم نیز فراهم می شود، افزود: همچنین با مصرف درست برق در ساختمان‌ها بالغ بر ۲۶۰ مگاوات برق قابل صرفه جویی است؛ بنا شد شروع این کار را از طریق ساختمان‌های شهرداری و ساختمان های مرتبط با آن داشته‌ باشیم؛ بخش دیگر در این سرفصل ایستگاه های تغذیه و بهره مندی ماشین ها و موتور سیکلت ها برای مجموعه های برقی بود که قرار شد وزارت نیرو مواردی را فراهم کند و وزارت نفت نیز توسعه ایستگاه های شارژ را مورد توجه قرار دهد. 

تامین آب مصرفی فضای سبز پایتخت با استفاده از پساب‌ها

شهردار تهران ادامه داد: در تفاهم با وزارت نیرو سرفصل بعدی ناظر به جمع آوری آب های سطحی و فاضلاب شهر تهران است؛ منطقه ۲۲ از نظر وضعیت فاضلاب یک عقب افتادگی جدی دارد، بر همین اساس بنا شد ۴ نقطه مدنظر برای ایستگاه های تصفیه در اختیار وزارت نیرو قرار داده شود که اولین مجموعه را تحویل دادیم تا بعد از ۲ سال تصفیه خانه ها در این ۴ نقطه شکل بگیرد؛ مجموعه میزان آب مصرفی برای فضاهای سبز شهری موضوع دیگر در این تفاهم بود که با افق ۲۱۰ میلیون لیتر در روز، در حال حاضر بخشی از آبیاری از طریق بازچرخانی آب انجام و قرار شد در سال‌های آتی کل آب فضاهای سبز را از پساب آب‌های فاضلاب داشته باشیم.

نیاز تهران به ۷۰۰ کیلومتر شبکه آبهای سطحی

وی سرفصل بعدی در تفاهم با وزارت نیرو را کارهای مشترک ناظر به آبهای سطحی برشمرد و توضیح داد: تهران نیاز به ۷۰۰ کیلومتر شبکه آبهای سطحی دارد که ۵۳۰ کیلومتر آن اجرا شده و ۱۷۰ کیلومتر نیاز به توسعه داریم که طبق برنامه باید تا سال ۱۴۲۰ تکمیل شود ولی ما بنا داریم این کار را ظرف ۶ سال انجام و با وزارت نیرو تعامل جدی داشته باشیم؛ همچنین قرار شد میزان تولید انرژی که انجام می دهیم را وزارت نیرو از ما خریداری کند، مثلا در هشت مجموعه فرامنطقه ای که از طریق نقاط تفکیک زباله ایجاد خواهد شد در بخش هاضم ها و تولید انرژی وزارت نیرو از ما خریداری کند و یک درآمد پایدار شهری را برای تهران فراهم کنیم؛ علاوه بر این در رود دره فرحزاد اعمال قانون از طریق وزارت نیرو برای پاکسازی آن و طراحی برای خطوط انتقال انرژی به زیر زمین و آزادسازی فضاهای زیر این خطوط فشار قوی برای امکان توسعه شهری در مناطق درگیر از دیگر تفاهمات با وزارت نیرو است.  

زاکانی با بیان اینکه تفاهم نامه بعدی با نیروهای مسلح امضا شد، گفت: بخش عمده ای از زمین‌هایی که از دوران قبل در شهرها بوده متعلق به نیروهای مسلح است و قانون انتقال پادگانها به خارج از شهر نیازمند مراوده و تعامل است و در این راستا پیرامون پادگان هایی مانند ۰۶، جی، دوشان تپه و کوهک نیازمند تفاهم هستیم، بنابراین بنا شد در قالب یک تفاهم و چارچوب مشخص این موضوع را پی بگیریم و در کنار آن ساخت و سازهایی که این‌ نهاد انجام می دهد نیز با شهرداری دنبال و مورد تفاهم قرار بگیرد و نهایتا تفاهم نامه کلی با ستاد کل نیروهای مسلح امضا شد تا گره از مشکلات شهر باز کنیم.

کلنگ‌زنی ۶ هزار واحد مسکونی خرداد ماه

شهردار تهران افزود: با بنیاد مسکن تفاهم کردیم که ۱۰ هزار واحد مسکونی را بسازد؛ در بافت های فرسوده ۴ هزار واحد کلنگ زنی شد و ۶ هزار واحد نیز خرداد ماه کلنگ زنی می شود، همچنین سطح اول تفاهم با بنیاد مستضعفان ناظر به املاکی است که مورد تعارض و نظر طرفین است و باید مسائل و معضلاتی که از قبل باقی مانده را حل و فصل کنیم و سطح دوم تفاهم ناظر به بهره مندی از ظرفیت‌ها برای ساخت و ساز و توسعه شهر تهران است. 

تحول در تهران با همکاری و مشارکت مجموعه‌های مردمی

وی ادامه داد: تفاهم با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را نیز در دستور کار داریم تا از این ظرفیت‌ها به بهترین نحو استفاده کنیم؛ بنابراین سطح اول ناظر به ایجاد قرارگاه ها و سطح دوم کار مشارکتی مربوط به تفاهم نامه ها است و در صورت اجرایی شدن آنها گره های بزرگی از تهران باز خواهد شد؛ سطح سوم مدیریت مشارکتی نیز ناظر به همکاری و مشارکت مجموعه های مردمی است که تحت عنوان مشارکت با مجموعه فعالین در شهر کار جدی را دنبال می کنیم تا با ایجاد یک خدمت شایسته زمینه مشارکت مردم برای تحول در تهران را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه تاکنون دو جلسه با معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شده است، افزود: کارگروهی در آخرین جلسه هفته گذشته تشکیل شد تا سرفصل‌های مختلفی تعیین شود. قرار است که علاوه بر استفاده از ظرفیت بالای علم و دانش در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های شهر تهران، حوزه فناوری هم در شهر تهران توسعه یابد تا با اشتراک گذاری ظرفیت‌های ویژه، توسعه فناوری در پایتخت رخ دهد. 

تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

زاکانی در ادامه سخنان خود بیان کرد: با تصویب سازمان فناوری‌های نوین، این کار حتماً تسریع خواهد شد تا در ابعاد مختلف به شهر تهران کمک کند. مقرر شد که کارگروه در مدت زمان ۲۰ روزه، پیشنهادات خود را ارائه دهد تا در ماه آینده، تفاهم‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری به امضاء برسد. امکانات و اقتضائات بسیاری در شهر تهران وجود دارد که مدیریت شهری با اشتراک گذاری توانمندی‌های موجود می‌تواند جهشی در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین داشته باشد.

وی ضمن اشاره به پیگیری تفاهم نامه‌ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: شهر تهران از بعد بهداشتی، فقیر است. میزان خدمات بهداشتی که به شهروندان ارائه می‌شود قابل پذیرش نیست، اما از بعد درمانی بسیار غنی و توانمند بشمار می‌رود و محل ارجاع بیماران سایر شهرهای کشور است. بر همین اساس جلساتی با معاون بهداشت وزیر، برگزار و کمیته قرارگاه سلامت با حضور روسای دانشگاه‌ها تشکیل شد تا اقدامی مشترک با شهرداری تهران انجام شود. این تفاهم نامه در راستای تقویت بعد بهداشتی شهر تهران و کاهش ابتلای بیماری شهروندان در پایتخت است. 

شهردار تهران خاطرنشان کرد: شهرداری تهران امکان همکاری مشترک با سایر دستگاه‌های کشور را دارد تا با اشتراک گذاری توانمندی‌های مدیریت شهری، تفاهم‌نامه‌های متعددی امضاء شود و آن‌ها را به مرحله اجرا برساند.

زاکانی ضمن اشاره به دیدار با مسئولان کمیته امداد خمینی (ره) گفت: این جلسات در جهت فقرزدایی شهر تهران بود که برهمین اساس مقرر شد تا تفاهم‌نامه‌ای با کمیته امداد خمینی(ره) به امضاء برسد.

وی خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه‌ها سبب می‌شود تا از ظرفیت سایر دستگاه‌ها بهره مند شویم و در جهت توسعه شهر تهران، ظرفیت‌های شهرداری را به اشتراک بگذاریم. امید است که این مسیر به بهترین نحو، امکان بهره مندی از ظرفیت‌های شهر تهران را برای مدیریت شهری فراهم کند.

تفاهم با مپنا در حوزه برقی‌سازی اتوبوس‌ها

شهردار تهران درباره تفاهم‌نامه‌ دیگری گفت: این تفاهم‌نامه به منظور ارتقای زیرساخت‌های حمل و نقلی با شرکت مپنا در حوزه برقی سازی اتوبوس‌ها و ... است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد. امید است که شرایطی ایجاد شود تا با تجمیع ظرفیت سایر دستگاه‌ها، از برهم انباشتگی مشکلات و سردرگمی شهر تهران، کاسته شود.

وی ضمن اشاره به برگزاری جلسه‌ای با سازمان اوقاف کشور نیز گفت: این جلسه درباره مجموعه‌های وقفی شهر تهران بود که در آستانه امضای یک تفاهم‌نامه بسیار کارگشا برای شهر تهران است. همه دستگاه‌ها مسئولانه به میدان آمده‌اند تا رفاه، آسایش و پیشرفت شهر تهران توسعه پیدا کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.