محمود احمدی نژاد در نامه ای در خصوص حوادث راهپمیایی 22 بهمن خطاب به روحانی نوشت: «متأسفانه از صبح روز ۲۲ بهمن، انبوه مأمورین با کمک لباس شخصی‌ها از فاصله دور کل محدوده میدان ۷۲ را به محاصره درآورده و با نصب موانع، راه را بر عبور و مرور مردم بستند. آنها با تهدید و ارعاب و بعضاً ضرب و شتم، مردم بی‌گناه را که با عشق به آرمان‌های انقلاب در تلاش برای حضور در مراسم بودند از نزدیک شدن به محدوده منع کرده و یا متفرق می‌کردند....چنانچه این اقدامات با دستور و نظر جنابعالی نبوده است و یا اینکه شما با این اقدامات مخالفید، مردم انتظار دارند ضمن برخورد قاطع با عوامل این حادثه، نتیجه را به اطلاع عموم برسانید.»

به گزارش جماران؛ متن نامه محمود احمدی نژاد به حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم

آزادی، مطالبه تاریخی ملت ایران و ضمانت تحقق دیگر آرمان‌های انقلاب عظیم مردم اعم از استقلال، عدالت، کرامت و پیشرفت بوده و جوانان و مردان و زنان بی‌شمار از اقوام و طوایف و سلایق گوناگون ایرانی، جان شیرین خود را فدای استقرار و بسط آن کرده‌اند.

قانون اساسی در اصول متعدد، از جمله اصل نهم، بر اهمیت، ضرورت و اطلاق آزادی تأکید کرده و اجازه نداده است که اصحاب قدرت حتی با وضع قانون و بالاتر از آن به بهانه امنیت و تمامیت ارضی حریم آزادی را مورد تعرض قرار داده و یا آن را محدود نمایند.

به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی جمعی از مردم از اقشار مختلف از سراسر کشور -به صورت خودجوش و بدون نظر اینجانب- اعلام نمودند که علاقمندند روز ۲۲ بهمن در میدان ۷۲ نارمک گرد هم آیند و جشن سالگرد انقلاب را _البته با رعایت مقررات بهداشتی_ برگزار نمایند.

متأسفانه از صبح روز ۲۲ بهمن، انبوه مأمورین با کمک لباس شخصی‌ها از فاصله دور کل محدوده میدان ۷۲ را به محاصره درآورده و با نصب موانع، راه را بر عبور و مرور مردم بستند. آنها با تهدید و ارعاب و بعضاً ضرب و شتم، مردم بی‌گناه را که با عشق به آرمان‌های انقلاب در تلاش برای حضور در مراسم بودند از نزدیک شدن به محدوده منع کرده و یا متفرق می‌کردند.

شدّت برخورد به حدی بود که برخی از جانبازان حاضر در پشت موانع دچار مشکل تنفسی شدند.

این در حالی است که در گوشه و کنار تهران و ایران برخی گروه های مستقل مردمی با تجمعات خود سالگرد پیروزی انقلابشان را گرامی داشتند و کسی متعرض آنان نشد.

بنا بر اطلاعات واصله با تشکیل یک ستاد در وزارت کشور از روز قبل از ۲۲ بهمن عناصر امنیتی ضمن تماس با گروه‌ها و افرادی که برای برپایی جشن در میدان ۷۲ اعلام آمادگی و یا دیگران را دعوت نموده بودند، آنان را تهدید به برخورد کرده و به طور جدی از انجام و حضور در آن مراسم برحذر داشته بودند.

روز ۲۲ بهمن چندین گروه از مأمورین با تجهیزات و دوربین‌های پیشرفته مستقیماً وضعیت میدان ۷۲ و اطراف آن را برای آن ستاد و دیگر مراکز امنیتی پخش می کردند.

نیروی انسانی، مراکز و تجهیزاتی که با پول ملّت و علی القاعده برای خدمت به مردم و صیانت از آزادی آنان ایجاد و تهیه شده است، درست در نقطه مقابل آن هزینه گردیده و می‌گردد.

جنابعالی سوگند شرعی یاد کرده‌اید که از حقوق مصرّح مردم دفاع نمایید. آیا وقتی در موضوع جشن انقلاب، اینگونه برخورد می شود، راهی برای مردم جهت استفاده از حقوق گوناگون‌شان باقی می‌ماند؟

وقتی شرایط اقتصادی که محصول برنامه‌ریزی و عملکرد دولت جنابعالی و همراهی کامل دیگر نهادها است، فاجعه بار است و شرایط آزادی‌های اجتماعی نیز با رفتار عوامل مربوطه چنین است آیا مردم راهی برای بیان خواست‌ها و نظرات خود می‌یابند و امیدی برای اصلاح وجود دارد.

وقتی مقامات کشور این امر حداقلی یعنی جشن ملی و مذهبی انقلاب را بر نمی‌تابند و آشکارا قانون اساسی و حقوق ملّت را زیر پا می‌گذارند تکلیف نحوه اداره کشور کاملاً معلوم می‌شود.

اگر امکانات و منابعی که در اختیار دولت و نهادها است در خدمت ملّت به کار گرفته شود و اگر همین جدّیتی که برای متهم کردن و سرکوب مردم در مقاطع مختلف از جمله آبان ۹۸ و سپس تلاش برای توجیه اقدامات خلاف به کار می‌رود، در تدبیر عالمانه و اداره بهتر و مردمی‌تر کشور و حل مشکلات به کار رود آیا وضع کشور چنین است که مقامات رسمی جسارت حضور در بین مردم را نداشته باشند.

آیا اگر این امکانات کشور و وقت مدیران که برای محدود کردن مردم هزینه می‌شود صرف مقابله با متجاوزین به بیت‌المال، جلوگیری از مفاسد، مقابله با زیاده‌طلبی دشمنان ملّت و خدمت به مردم شود آیا با شرایط بهتری مواجه نخواهیم بود.

چنانچه این اقدامات با دستور و نظر جنابعالی نبوده است و یا اینکه شما با این اقدامات مخالفید، مردم انتظار دارند ضمن برخورد قاطع با عوامل این حادثه، نتیجه را به اطلاع عموم برسانید.

محمود احمدی‌نژاد

۲۳ بهمن ۱۳۹۹»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
143 نفر این پست را پسندیده اند
 • کدخبر: 1496462
 • منبع: عصرایران
 • نسخه چاپی
 • نظرات
  8

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.

 • علوی

  آقای احمدی نژاد
  جنابعالی هم هشت سال رییس جمهور بودید و قسم خورده بودید. در آن دوران هم کم از این اتفاقات نیفتاد. ایکاش در نامه خود، اول موضع خویش را نسبت به آن موارد روشن می کردید. ایکاش موضع خود را در برابر شعار مرگ بر ... جمعی موتورسوار در همین ۲۲ بهمن اخیر آشکار می کردید. شما و همه مسئولان نمی توانید فقط مطالبه گر باشید و بر موج احساسات مردم سوار شوید و در برابر عملکرد خود، پاسخگو نباشید!

  پاسخ
 • سمیرا

  چرا این آدم خسته نمیشه از این همه حرف بیخود زدن، آقای احمدی نژاد اینقدر سیاه نمایی نکن، چرا می خوای زورکی به خودت تحمیل کنی که هنوز محبوبیت داری، چرا دوست داری نقش مدعی العموم رو بازی کنی، به اندازه کافی به این مملکت ... زدی، ... پرورش دادی، نواب خاص برای امام زمان تراشیدی، بس کن برو دنبال کارت، خجالت بکش آقای د ک ت ر.

  پاسخ
 • ناشناس

  آقای احمدی نژاد ظاهراً علیه السلام شده اند.!!!

  پاسخ
 • ناشناس

  خدایا خودت کمک کن بازهم از آب گل آلود می خواهن ماهی بگیرن

  پاسخ
 • بهمن

  وقتی هواداران انقلاب قرار است در میدان آزادی جمع شوند. تجمع در یک تقطه دیگر ، چه مفهومی جز تفرقه دارد؟ و هر چه که باعث تفرقه و به اصطلاح دینی ان شق عصای مومنین شود شایسته هیچ حمایتی نیست بلکه باید با ان برخورد شود و دیگر از مسحد مقدس تر نیست که اگر از نوع مسجد ضرار شد خداوند به پیامبر دستور تخریب ان را می دهد و البته این موضوعات چیزی نیست که جناب احمدی نژاد آن را نداند.

  پاسخ
 • حمید رضا

  اقای احمدی نژاد خودش که رییس جمهور بود به هیچ کدام از این حرفها که حالا میزنه اعتقاد نداشت.

  پاسخ
 • مریم

  شما نمی‌خواد دلت واسه مردم یسوزه، اینها ک تو دیدی خس و خاشاکی بیش نبودن.این همه دست وپا زدن واس دیده شدن،ک قرار آقای احمدی نژاد کار نیمه تمام دارن واسه فاتحه ی ایران

  پاسخ
 • امراله مهماندوست

  آقای محمود احمدی نژاد بهترین رئیس برای مردم داخل کشور ایران بوده است که مسکن مهر + سهام عدالت + یارانه را به مردم داخل کشور ایران داده است + می خواست زمین برای احداث باغچه و باغ و کشاورزی به همه مردم داخل ایران بدهد که ... با آن مخالفت کردند خدا کند که شخصی در کشور ایران رئیس جمهور شود که بتواند مقدار ۱۵ هکتار زمین از اطراف روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاطوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به اینجانب واگذار کند.

  پاسخ