علی مطهری نماینده مجلس دهم گفت: شورای نگهبان که بعید است یک اصلاح طلب را تایید کند ولی احتمال تایید صلاحیت چهره های معتدل وجود دارد. نمی دانم حالا پایگاه اجتماعی آقای لاریجانی چگونه هست اینها را من خیلی نمی دانم ولی با این شرایطی که شورای نگهبان ایجاد کرده که بالاخره اجازه ی حضور کاندیداهای مستقل و یا اصلاح طلب را نمی دهد هیچ راهی نیست جز اینکه بالاخره روی یک شخصیت مثلا معتدلی اجماعی شود کاری شود.

به گزارش جماران؛ علی مطهری در بخشی از گفت و گو با مهدی نصیری در رابطه با انتخابات 1400 و کاندیدای احتمالی اصولگرایان و اصلاح طلبان صحبت کرد.

 

 مطهری: شورای نگهبان که بعید است یک اصلاح طلب را تایید کند ولی بالاخره بعضی افراد معتدل را قاعدتا

نصیری: مثلا آقای علی لاریجانی ممکن است

مطهری: ممکن است ایشان یا کسان دیگری قاعدتا تایید می کند

نصیری: شما احتمال می دهید که بین یک طیفی از اصول گرایان و اصلاح طلبان نسبت به آقای لاریجانی یک تفاهمی صورت بگیرد به عنوان چهره ی معتدل بیایند؟

 مطهری: ممکن است صورت بگیرد یعنی چاره ای نیست

 نصیری: مردم رای می دهند؟ پیش بینی شما چیست؟

 مطهری: نمی دانم حالا پایگاه اجتماعی آقای لاریجانی چگونه هست اینها را من خیلی نمی دانم ولی با این شرایطی که شورای نگهبان ایجاد کرده که بالاخره اجازه ی حضور کاندیداهای مستقل و یا اصلاح طلب را نمی دهد هیچ راهی نیست جز اینکه بالاخره روی یک شخصیت مثلا معتدلی اجماعی شود کاری شود

نصیری: حالا اگر من از شما سوال کنم خودتان چه فردی برای ریاست جمهوری آینده مناسب می دانید الان به تحلیل و جمع بندی رسیدید؟

مطهری: حالا راجع به افراد نمی خواهم صحبت کنم

 نصیری: یک مطلبی شما مطرح کردید توی یکی از گفتگوها، چیز جالب توجهی بود. گفتید که یک فرض این است که در انتخابات ریاست جمهوری آینده یک چهره ی اصولگرا بیاید حتی یک چهره ی نظامی یعنی سپاهی مثلا و یک دسته ای حالا به مفهوم اصولگرا چون ببینید مثلا بعضی از آقایان فرض کنید سپاهی بودند الان ممکن است به عنوان کار فنی و اجرایی و دارند انجام می دهند از این حیث بیایند والا رسما سپاهی نباشد. یک یکدستی در کشور حاکم شود و ما از این حاکمیت دوگانه ای که سال ها داریم از آن رنج می بریم دوگانه ی نهاد انتخابی و انتصابی هنوز آقای دکتر الان بحث است که بالاخره رهبری با برجام موافق بودند یا نبودند؟ و ما از این حاکمیت دوگانه بیرون بیاییم یک کشور یکدست لااقل هشت سال تجربه کنیم ببینیم با این یک دست شدن به یک نتیجه ای می رسیم؟ یعنی به نظرم به عنوان یک احتمال تامل کرد روی آن.

مطهری: البته اگر ریاست آقای ترامپ ادامه پیدا می کرد من همچنان معتقد به همین فرضیه بودم

 نصیری: یعنی به مصلحت هم می دانستید؟

 مطهری: به مصلحت هم واقعاً می دانستم که یک کسی از آن طرف بیاید و حتی دولت را هم به دست بگیرد و یک کاسه شود و وقتی که اینها مسئول معیشت مردم باشند و مسئول اداره ی جامعه باشند خود به خود می روند دنبال حل مشکلات موضوع FATF هم حل می کنند، موضوع برجام هم حل می کنند، احتمالا موضوع رابطه با آمریکا را هم حل می کنند چون دیگر جای شعار دادن نیست یعنی باید کشور را اداره بکند مردم نان و آب می خواهند. این عقیده ی من بر فرض ادامه ی ریاست آقای ترامپ بود ولی الان که فضا عوض شده این را نمی پسندم ولی دیگر اگر یک فرد معتدلی روی کار بیاید بهتر است ضمن اینکه اگر به آن صورت هم می شد البته مشکلاتی داشت یعنی ممکن بود یک فضای خفقانی هم بر کشور حاکم شود این ضرر را داشت ولی من می گفتم بالاخره برای اینکه از این بن بست بیرون بیاییم راهی غیر از این نداریم که دولت هم دست خودشان بدهیم هر کاری دوست دارند بکنند

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
57 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.

 • ناشناس

  به نظرم در وضع موجود لاریجانی گزینه مناسبی است تا مسیر عقلانیت در کشور هموار گردد و از این جهت به صلاح مملکت و هر دو جناح است اگر اراده ای برای اصلاح امور باشد. باید نظام در این زمینه سرمایه گذاری کند.

  پاسخ
  • ناشناس

   کاش نظرتو واسه خودت نگه میداشتی

  • ناشناس

   آقای روحانی عقلانیت به خرج داد کافیه. مشک آن است که خود ببوید نه آن که علی مطهری بگوید. نتیجه عقلانیت باید در عمل مشخص بشه نه شعار.