دفاتر آیات عظام شبیری زنجانی، صانعی، سیستانی، جوادی آملی، سبحانی، مکارم شیرازی و وحید خراسانی نظرات ایشان درباره رویت هلال را اعلام کردند.

به گزارش جماران؛ بیانیه دفتر آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی درباره رؤیت هلال ماه شوال به این شرح است:

از نظر ‌الله‌العظمی شبیری زنجانی(دام ظله) ملاک برای اثبات شروع ماه قمری، دیده شدن ماه با چشم عادی است.

بنابر این اگر برای هر کدام از مقلدین، قابلیت رؤیت هلال ماه با چشم عادی، آن هم برای منطقه مکلف و ارتفاعات نزدیک و طبق گزارش‌های قابل اعتماد ثابت شود، عید فطر برای آنها ثابت شده است و کسانی که برایشان ثابت نشود فردا را باید روزه بگیرند.

همچنین اندازه هلال ماه و بزرگی آن هنگام غروب فردا شرعا اثبات نمی‌کند که آن روز، اول ماه بوده است.

***

از سوی دفتر آیت الله العظمی جوادی آملی، یکشنبه سی ام ماه مبارک رمضان اعلام گردید

آیت الله العظمی جوادی آملی در معیار تحقق اول ماه قمری در توضیح المسائل خود بیان می دارند:  معیار اول ماه قمری آن است که 1. فاصله و نسبت ماه و آفتاب، 2. [فاصله و نسبت] ماه و زمین و 3. مجموع دو نسبت یاد شده به قدری باشد که رؤیت ماه به صورت عادی امکان‌پذیر باشد.

 آنچه طریق ثبوت اول ماه است امکان دیدن با چشم غیر مسلح است و آنچه موضوع اصیل [اول ماه] است تحقق نسبت‌های سه گانه است.

بنابراین با توجه به اینکه رویت هلال ماه شوال در روز شنبه با چشم غیر مسلح نزد آیت الله العظمی جوادی آملی ثابت نگردید بنابراین فردا یکشنبه سی ام ماه مبارک رمضان و دوشنبه 5 خرداد اول ماه شوال و عید سعید فطر خواهد بود .

***

آیت الله العظمی صانعی دوشنبه را عید اعلام کردند

رویت هلال ماه شوال بر حضرت آیت الله العظمی صانعی محرز نشد.

هلال ماه شوال برای آیت الله العظمی صانعی ثابت نشد و بر این اساس، یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹  روز سی ماه مبارک رمضان و روز دوشنبه عید سعید فطر و برابر با اول شوال المکرم ۱۴۴۱ می‌باشد.

***

متن اطلاعیه دفتر آیت الله العظمی سیستانی به این شرح است:

بسمه تعالی

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی در نجف اشرف به مومنین گرامی اعلام می نماید که پس از غروب روز شنبه ۲۹ ماه مبارک رمضان، رصد هلال انجام گردید و رویت هلال با چشم غیر مسلح در عراق و مناطق اطراف برای ایشان ثابت نگردید هر چند احتمال زیاد می رود که در شب آینده هلال بسیار بلند و روشن باشد. و لکن ارتفاع و روشنایی ماه در شب آینده دلیل بر این که ماه شب دوم می باشد، نیست. نظر به این که فتوای معظم له آن است که اول ماه در هر منطقه ای تابع امکان رویت هلال با چشم غیر مسلح در آن منطقه و حوالی آن می باشد و رویت به وسیله دوربین یا تلسکوپ یا در سایر مناطق عالم ملاک نمی باشد، بنابر این فردا روز یک شنبه مکمل ماه مبارک رمضان بوده و روز دوشنبه عید سعید فطر می باشد.

از خداوند تبارک و تعالی مسئلت داریم که جمیع اعمال صالحه را قبول نموده و عید را بر همگان مبارک گرداند و این مناسبت ارزنده را برای همه مسلمین منشاء خیر و برکت همه ساله قرار دهد. بدرستی که خداوند شنونده و اجابت کننده است.

***

رویت هلال ماه شوال برای آیت الله العظمی سبحانی ثابت نگردید

دفتر آیت الله العظمی سبحانی اعلام کرد: مبنای رویت هلال برای این مرجع تقلید شیعیان، با چشم عادی و غیرمسلح است و تا این لحظه در هیچ نقطه ای از کشور، رویت هلال ماه برای ایشان ثابت نگردیده است.

رویت هلال ماه شوال برای حضرت آیت الله مکارم شیرازی ثابت نگردید/ فردا آخر ماه مبارک رمضان است

***

آیت الله العظمی مکارم شیرازی امروز را عید اعلام کردند

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی در اطلاعیه ای اعلام کرد که لحظاتی پیش حلول ماه شوال باپرای این مرجع عالیقدر شیعه به اثبات رسیده است.

در اطلاعیه دفتر ایشان آمده است:

 با اطلاعاتی که از خارج و داخل ایران درباره رویت هلال به آیت الله العظمی مکارم شیرازی رسید برای ایشان اطمینان حاصل شد که امروز (یک شنبه سوم خرداد ۱۳۹۹) عید است./ ساعت 13:30

فلذا اعلام عید کردند

ان شا الله عید بر همه مبارک باشد

***

رویت هلال ماه شوال برای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ثابت نگردید

حلول ماه شوال ۱۴۴۱ در غروب روز شنبه ۳خرداد،  تا این لحظه برای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی ثابت نگردیده است.

 

رویت هلال ماه شوال برای آیت الله العظمی وحید خراسانی ثابت گردید

بنابر شهادت بعضی از موثقین، حلول ماه شوال المکرم برای حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی ثابت گردید. بنابراین یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹، اول شوال المکرم ۱۴۴۱، عید سعید فطر می‌باشد./ ساعت 11:30

بیشتر بخوانید: 

 

مبلغ زکات فطریه و کفاره روزه در سال 99 بر اساس نظر مراجع تقلید

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
146 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی آیت الله جوادی آملی عید فطر آیت الله شبیری زنجانی آیت الله صانعی عید سعید فطر آیت الله سیستانی وحید خراسانی آیت الله العظمی سیستانی نظر مراجع تقلید در مورد عید فطر فردا عید فطر است؟ آیا فردا عید فطر است؟ مراجع تقلید هلال ماه مراجع تقلید رویت ماه فردا روز آخر ماه رمضان است اعلام عید فطر 99 آیت الله مکارم عید را اعلام کرد عید فطر مراجع تقلید 99 فطر 99 از نظر سیستانی مراجع عید فطر نظر آیت الله مکارم در مورد عید فطر نظر علما در مورد عید فطر نظر مکارم در مورد عید فطر 99 آیت الله وحید خراسانی عید فطر نظر آیت الله وحید خراسانی عید فطر نظر آیت الله وحید خراسانی در مورد عید فطر نظر مکارم شیرازی در مورد عید فطر آیا فردا از نظر مراجع عید فطر میباشد نظر ایات عظام درباره عید فطر نظر ایت الله سیستانی در مورد عید فطر نظر مراجع در مورد عید فطر نظر مکارم در مورد عید فطر نظر آقای مکارم در مورد عید فطر نظر ایت سیستانی در مورد عید فطر سال 99 جوادی املی عید فطر آیا روز یکشنبه 4 خرداد عید فطر است وحید خراسانی عید فطر جوادی نظر آیات عظام در خصوص عید فطر 99 مکارم عید فطر عید فطر سایت مکارم آیت الله سیستانی عید فطر 99
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.