مدیرعامل شرکت پالایش نفت جی با اشاره به صادرات ۵۷۲ هزار تن قیر این شرکت، گفت: صادرات این شرکت در سال گدشته ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته و امسال نیز تاکنون ۲۵۰ میلیون دلار ارز به کشور وارد شده که تمامی در سامانه نیما عرضه شده است.

به گزارش جماران، مجید اعظمی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران  اظهار داشت: شرکت جی بزرگترین صادرکننده قیر ایران و خاورمیانه و جزو ۱۰ برند اول قیر جهان است.

وی افزود: سال گذشته اتهامی مبنی بر عرضه خارج از شبکه در این شرکت مطرح شدکه تعزیرات این شرکت را تبرئه کرده است و رای دادگاه تجدید نظر تعزیرات نیز همان حکم اول مبنی بر برائت است.

مدیرعامل پالایش نفت جی در ادامه با اشاره به قرارداد طولانی مدت VB با پالایشگاه اصفهان گفت: این پالایشگاه سوخت رسانی به ۱۶ استان را انجام می‌دهد و اگر خللی در برداشت VB صورت گیرد در سوخت رسانی مشکل ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون وکیوم باتوم باید در بورس کالا عرضه شود، گفت: عرضه طولانی مدت اول هر سال انجام شده و هر خریداری می‌توانست در این رقابت وارد شود. پالایشگاه اصفهان، هر ماه ۴ بلوک ۳۰ هزار تنی عرضه می‌کند و هر هفته نیز عرضه  ۸ هزار تن را انجام می‌دهند.

اعظمی با بیان اینکه این عرضه‌ها تاییدیه شورای عالی بورس و شورای رقابت را دارد، گفت: به دلیل امنیت عرضه سوخت، پالایشگاه اصفهان مجبور به عرضه مستمر وکیوم باتوم است بنابراین اتهام رانت در عرضه وکیوم باتوم به نفت جی درست نیست.

وی توضیح داد: شرکت پالایش نفت جی در بندرعباس، تولید ندارد بلکه وکیوم باتوم را خریده و در بورس کالا به همیار جی واگذار می‌کند و همیار جی قیر تحویل می‌دهد.از سوی دیگر، بر  مبنای مصوبه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، VB بندرعباس معادل قیر ۶۰۷۰ بوده و محصول نهایی است.

وی در مورد قاچاق قیر نیز گفت: صادرات قیر تنها با مجوز صادراتی و پس از عرضه در رینگ صادراتی بورس کالا انجام می‌شود و ساز و کار بورس امکان تقلب ندارد. از سوی دیگر، برای صادرات باید سازمان ملی استاندارد، گمرک، بازرس بین‌المللی و منطقه ویژه اقتصادی صادرات را تایید کنند و امکان قاچاق به صفر می رسد.ضمن اینکه خرید مواد اولیه در بورس انجام می شود و محصول نهایی نیز در بورس عرضه می‌شود.

اعظمی ادامه داد: در مورد همیار جی نیز این شرکت،  ۷۰ هزار تن قیر تولید می‌کند و مابقی ظرفیت را به صورت حق‌العملی با پالایش نفت جی کار می‌کند.

وی در مورد مجوز بهره‌برداری و تولید شرکت جی نیز گفت: یک بار مخازن این شرکت در مرداد امسال، در بندرعباس پلمپ می‌شود و به فاصله چند روز فک پلمپ می‌شود.

مدیرعامل پالایش نفت جی در مورد درخواست مجوز تولید قیر در بندرعباس افزود: با وجود موافقت اصولی وزارت نفت مبنی بر ایجاد واحد تولید قیر در هرمزگان، اما وزارت صنعت استان، همچنان اعطای مجوز را انجام نداده‌است و در صورت اعطای این مجوز، اشتغال‌زایی ۳۰۰ نفری در استان ایجاد خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۸ مشکل کمبود خوراک مطرح می شود، گفت: از ابتدای سال یک میلیون و ۱۹۵ هزارتن وکیوم باتوم عرضه شده و تنها ۷۵ درصد آن برداشت شده‌است و ۲۵ درصد ظرفیت عرضه خوراک خالی است.

وی کل صادرات از ابتداس سال تاکنون را ۵۷۲ هزار تن عنوان کرد و گفت: ۱۷۸ هزارتن به صورت فله از بندر عباس صادر شده که از این مقدار ۹۷ هزار تن مربوط به قیر تولید شده در بندرعباس بوده و بقیه از پالایشگاه اصفهان تامین شده است. این محصولات به ۱۹ کشور جهان صادرشده که بیشتر کشورهای همسایه بوده‌اند.

اعظمی گفت: این شرکت در سال گذشته  ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری داشته و امسال نیز تا کنون ۲۵۰ میلیون دلار ارزآوری ایجاد شده که تمام این ارز در سامانه نیما عرضه شده است.

وی تاکید کرد: سال گذشته بعد از اعتصاب رانندگان تلاش کردیم تا با وجود مشکلات تحریم، صادرات ادامه پیدا کند تا مشکلی در تامین بنزین استان های کشور به وجود نیاید.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.