سازمان ملل امروز (جمعه) گزارش داد که 5576 غیرنظامی عراقی در جریان ناآرامی‌ها و خشونت‌های سال جاری میلادی کشته شده‌اند.

به گزارش جماران، به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل در گزارش خود آورده است: دستکم 11 هزار و 665 غیر نظامی عراقی نیز از ژانویه سال جاری میلادی مجروح شده‌اند؛ زمانی که شبه نظامیان و تروریست‌های داعش به فلوجه در استان الانبار واقع در غرب این کشور حمله کردند.

ماه گذشته میلادی نیز داعش مناطقی از شمال عراق نظیر موصل را به تصرف خود درآورد و تعداد تلفات در ژوئن سال جاری میلادی به 2400 تن رسید که از این میان 1531 تن غیر نظامی بودند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که داعش به نقض قوانین بین المللی به صورت سیستماتیک دست می‌زند.

گروه کارشناسان سازمان ملل همچنین اعلام کردند که اقدامات تروریست‌های داعش در عراق شامل اعدام غیر نظامیان، انجام تجاوزهای جنسی علیه زنان و دختران، آدم ربایی، ترور‌های هدفمند سیاسی و کشتار رهبران مذهبی و کودکان است.

در این گزارش همچنین به جزئیات در مورد نقض قوانین بین المللی توسط نیروهای دولتی و گروه‌های مرتبط با نیروهای دولتی عراق اشاره شده است که از جمله آن می‌توان به اعدام و بازداشت و زندانی کردن بدون دادگاهی مظنونان اشاره کرد.

در این گزارش همچنین آمده است که این اقدامات جزو جرایم جنگی هستند.

سازمان ملل در گزارش خود آورده است که وخامت اوضاع امنیتی در عراق باعث محدود شدن فرایند کنترل مستقیم رخدادها در این کشور شده است. بیش از 1.2 میلیون تن در عراق از زمان شدیدتر شدن شرایط امنیتی در عراق در ماه گذشته میلادی در این کشور بی خانمان شدند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.