پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، مجسمه ى لنین در خارکف اکراین به پایین کشیده شد. ٢٨ سپتامبر ٢٠١٤.
یکى از بزرگترین بناهاى تاریخى متعلق به رهبر انقلاب بلشویک، ولادیمیر لنین در دومین شهر اکراین خارکف سرنگون شد و معترضان اکراینی تکه هاى این مجسمه را به عنوان سوغات به خانه هایشان بردند.
روز یکشنبه ٣ هزار فعال در پاسخ به فراخوان " خارکف ، (اینجا) اکراین است" در حمایت از مقامات کیف تجمع کردند. در جریان این تجمع گروهی از فعالان با پرچم‌های آبی و زرد اوکراین و بنرهای سیاه و قرمز ناسیونالیست‌ها در مقابل یک بنای تاریخی که نمادی از رهبر جنبش کمونیستی ولادیمیر لنین بود، جمع شدند. بسیاری از مردم با بالا رفتن از مجسمه لنین و نوشتن شعارهایی بر آن در نهایت باعث سرنگونی و سقوط این مجسمه شدند.
همچنین ماموران پلیس با فعالان شرکت کننده در این تجمع درباره ممنوعیت انجام اقدامات تحریک آمیز و همچنین نقض قانون گفت‌وگو کردند.
با این حال آرسن آواکف، وزیر کشور این اقدام را خرابکاری ندانست و تشکیل پرونده برای آن را بی‌مورد خواند.
بیش از یک ماه پس از انقلاب در پایتخت اوکراین براى سرنگونى دولت، رهبران جدید این کشور در برابر ادعاهاى روسیه براى مالکیت منطقه اى در اوکراین و آوردن ٤٠ هزار سرباز روس در مرز با وجود تظاهرات طرفداران روسیه در شهر هاى شرقى، سکوت اختیار کرده اند.
هم چنین مسکو اتهامات غرب را که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را مسبب برانگیخته شده این نا آرامى ها می‌داند، رد کرده است.
لازم به ذکر است در ماه دسامبر سال گذشته صدها هزار نفر از اوکراینی‌های معترض به تعلیق توافقنامه تجارت با اتحادیه اروپا، مجسمه لنین در یکی از میادین کی‌یف را پایین کشیده و خرد کرده بودند.
این مجسمه‌ها اهمیتی نمادین داشته و به تاریخ مشترک اوکراین با روسیه اشاره دارد.
عکس: راشا تودی، RT
ترجمه: گلناز سادات غفاری
برای دیدن تصویر با اندازه اصلی بروی عکس کلیک کنید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.