حسن حیدری معاون دادستان مشهد در تماس خبرنگار ایرنا با وی پاسخگویی به این موضوع را در حوزه مسئولیت خود ندانست و آن را بر عهده غلامعلی صادقی دادستان مشهد اعلام کرد. همچنین تماس مکرر خبرنگار ما با دادستان مشهد بی نتیجه ماند.

صبح یکشنبه در حالی از سخنرانی علی مطهری، نایب رییس مجلس به مناسبت اربعین در مشهد جلوگیری شد، که با توجه به اعلام قبلی این برنامه، افراد زیادی برای شرکت در این مراسم در سالن مربوطه حاظر شده بودند.

به گزارش جماران، با توجه به اینکه قرار بود این مراسم در سالن ساپکو مشهد برگزار شود، پلیس پیش از آغاز مراسم در محل حاضر شد و با اعلام اینکه سخنرانی مطهری لغو شده است، تلاش کرد حاضران در این مراسم را متفرق کند.


این در حالی است که علی مطهری ساعاتی پیش به صورت هوایی وارد مشهد شده بود و از لغو این برنامه اطلاعی نداشته است.

میزبان مراسم مذکور، مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان خراسان بوده است که فعالان این تشکل سیاسی عنوان می‌کنند پیش از این قرار بود، سخنرانی مطهری در سالن رازی مشهد و زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی برگزار شود، ولی محل برگزاری در ساعاتی پیش از آن با دستور برخی نهادها تغییر کرده است اما در مورد لغو برنامه اطلاعی به برگزارکنندگان این مراسم داده نشده است.

در همین رابطه ترک همدانی وکیل مدافع علی مطهری با تایید خبر لغو سخنرانی نایب رییس مجلس عنوان کرد: باید بررسی شود که علت دقیق این اتفاق چه بوده است، ممکن است به دلیل مباحث امنیتی و جلوگیری از هرگونه اقدامی علیه آقای مطهری این کار صورت گرفته باشد؛ در غیراینصورت اگر لغو این برنامه دلیل منطقی نداشته باشد، عواقب خوبی هم نخواهد داشت و این اتفاق به یک رویه تبدیل می‌شود.

او افزود: صرف نظر از اینکه آقای مطهری نایب رییس مجلس است و جایگاه نظارتی ویژه‌ای دارد، وی به عنوان یک شهروند و یک فرد عادی دارای حقوقی است که کسی حق تعرض به این حقوق را ندارد. اساسا هم قانون مجازات اسلامی پیش‌بینی کرده است، اگر فردی از مسئولان، خلاف قانون اساسی آزادی ملت را سلب کند یا آنها را از حقوق خود محروم نماید، به انفصال ۶ ماهه تا ۱ ساله از خدمات دولتی محکوم خواهد شد. اگرچه باز هم تاکید دارم که باید در این مورد بررسی شود که اولا چه فرد و نهادی دستور لغو این سخنرانی را صادر کرده است و اینکه علت اصلی این اقدام چه بوده است.

با توجه به اینکه قرار بود حاضران در این مراسم به صرف نهار میهمان برگزارکنندگان باشند، پس از لغو سخنرانی مطهری محل صرف ناهار مراسم روز اربعین حسینی-در مشهد-بسته شد و از ورود عزاداران حسینی به سالن غذاخوری ممانعت بعمل آمد.

بتول گندمی، رئیس مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی نیز گفت: هنوز از علت لغو برنامه آگاه نیستیم. مکاتبات برای دریافت مجوز از استانداری و فرمانداری از 10 روز قبل انجام شد اما روز گذشته ساعت 3 بعد از ظهر، بعد از پیگیری‌ها و حتی تغییر سالن، به ما اطلاع دادند که دستور مبنی بر برگزار نشدن برنامه است.
وی خاطر نشان کرد: امروز نیز مکاتبات خود را برای تغییر سالن، از دانشکده رازی به سالن ساپکو انجام دادیم؛ در مجموع برگزاری این برنامه برای عموم مردم نبود و تنها احزاب حامی دولت و اصلاح طلبان به این برنامه دعوت شده بودند.
همچنین محتوای برنامه سیاسی نبود و قرار بود به علت عزاداری اربعین حسینی، علی مطهری در خصوص امام حسین و اصلاح حکومت سخنرانی کند؛ حتی دیروز وقتی با خبر مخالفت مواجه شدیم، با حجت الاسلام عجم برای جایگزینی سخنرانی هماهنگ کردیم تا اگر آقای مطهری قادر به صحبت نشد، آقای عجم سخنرانی کند.

وی با بیان این‌که «باید از آقای استاندار بپرسیم چرا نایب رییس مجلس نمی‌تواند در کلانشهر مشهد صحبت کند؟» گفت: اگر علی مطهری مشکلی برای سخنرانی دارد چرا همین موضوع 10 روز پیش یا حداقل دو روز پیش اعلام نشد؟ چرا زمانی که اطلاع‌رسانی‌ها انجام شد، طی مدت کمتر از 20 ساعت از لغو برنامه خبر می‌دهند؟
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: ما خواهان تعامل در مشهد هستیم، اما رفتارهایی که انجام می‌شود حکایت از یک نگاه حذفی دارد که حتی شامل نایب رییس مجلس هم می‌شود.

گندمی با اشاره به لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد گفت: قبل از مراسم عاشورا و تاسوعا با آقای مطهری صحبت کردیم تا دهه اول محرم به مشهد بیایند و در مورد قیام امام حسین(ع) سخنرانی کنند. این برنامه کاملا مذهبی بود اما به دلیل مشغله‌های آقای مطهری به اربعین موکول شد.

او افزود: در همین راستا از ۱۰ روز قبل مکاتبات خود را با مسئولان مربوطه آغاز کردیم و با مدیر کل امنیتی استانداری و معاون سیاسی-اجتماعی استانداری صحبت کردیم و حتی امکانات لازم برای اسکان نایب رییس مجلس هم بررسی شد.

دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان مشهد با اشاره به اینکه سخنرانی آقای مطهری در مشهد کاملا مذهبی بود، گفت: تدارک هیچ بحث سیاسی در این سخنرانی دیده نشده بود. متاسفانه مجموعه اصلاح‌طلبان همواره از سوی رقبا به این موضوع متهم هستند که به مسائل مذهبی نمی‌پردازند، اما امروز شاهد هستیم که در همین رابطه نیز همکاری‌های لازم با جریان‌های اصلاح‌طلب صورت نمی‌گیرد.

گندمی با اشاره به اینکه روز گذشته از طریق حراست دانشگاه بهداشت مشهد مطلع شدیم که مراسم سخنرانی آقای مطهری لغو شده است، گفت:‌ برای همین بعدازظهر دیروز به استانداری مراجعه کردیم و علت لغو برنامه را جویا شدیم. مسئولان استانداری به ما گفتند که دادستان مشهد خطاب به فرمانده نیروی انتظامی این شهر دستور لغو سخنرانی آقای مطهری را صادر کرده است. منتهی استنباط مسئولان استانداری این بود که مشکل در مورد محل برگزاری مراسم است. برای همین بار دیگر به مسئولان استانداری نامه نوشتیم که این مراسم در سالن ساپکو برگزار شود. در همین راستا موافقت فرمانداری را دریافت کردیم و مشغول آماده سازی مقدمات مراسم شدیم.

او خاطرنشان کرد: مدعوین این مراسم از میان اصلاح‌طلبان بودند، اطلاع‌رسانی عمومی هم انجام نشده بود. به عبارت دیگر این مراسم یک همایش درون جبهه‌ای اصلاح‌طلبان بود، اما امروز پیش از آغاز برنامه برخی از مسئولان نیروی انتظامی مشهد در محل برگزاری برنامه حاضر شدند و گفتند برنامه لغو شده است. متاسفانه علیرغم درخواست ما برای ارائه نامه کتبی در این مورد، هیچ یک از مستندات مربوط به لغو سخنرانی آقای مطهری از سوی ماموران نیروی انتظامی به ما ارائه نشد.

دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان مشهد با بیان اینکه ما خود را ملزم به رعایت قانون می‌دانیم،‌ گفت: با توجه به اینکه صحبت‌های اعضای تشکل ما با ماموران نیروی انتظامی به نتیجه نرسید، محل برگزاری این مراسم بسته شد و نیروهای حاضر در این برنامه نیز متفرق شدند. با این وجود ما اعلام کردیم که با توجه به تدارکی که دیده شده است، مراسم ناهار برای میهمانان ما برقرار است. اما آنجا هم گفتند امکان پذیرایی از میهمانان وجود ندارد. علاوه بر این از برخی از اعضای مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان مشهد که در دفتر حزب حضور داشتند، خواسته شده بود که این محل را ترک کنند.

گندمی خاطرنشان کرد: ما پیگیری‌های مربوطه را ۱۰ روز قبل انجام دادیم و با استانداری نیز هماهنگ کردیم. مسئولان استانداری نیز ضمن موافقت با درخواست‌های ما، روی نامه‌های مجمع مشورتی اصلاح‌طلبان مشهد، دستور همکاری داده‌اند. گلایه ما این است که اگر قرار بر حساسیتی است؛ می‌توان آن را با تعامل برطرف کرد. برای ما حرمت اربعین از همه چیز مهم‌تر است. ما می‌خواستیم به عنوان یک تشکل سیاسی اصلاح‌طلب، مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برپا کنیم. اما شنیدیم که به این مساله متهم شده‌ایم که قرار بوده در این مراسم در خصوص مسائلی از جمله محصوران صحبت شود، در حالی که بنده ضمن تکذیب این خبر تاکید می‌کنم که از ابتدا نیز قرار بود در مورد عاشورا و قیام امام حسین(ع) در این مراسم صحبت شود.

او با تاکید بر اینکه حتی در صورت لغو این مراسم هم بهتر بود قبلا این موضوع به ما اطلاع داده می‌شد و مسئولان مربوطه دغدغه‌های خود را با ما مطرح می‌کردند،‌ گفت:‌ اینکه الان ما به این مساله متهم شویم که این سخنرانی را با اهداف خاصی ترتیب داده‌ایم، ظلم مضاعفی به جریان اصلاحات است. امیدواریم که دیوار سوءتفاهمی که هر روز بین نیروهای انقلاب بلندتر می‌شود، هر چه زودتر برداشته شود و همه جریان‌ها از جمله اصلاح‌طلب و اصولگرا به این موضوع ورود پیدا کنند تا دیگر شاهد تکرار این قبیل مسائل در شهر مشهد نباشیم


منبع: ایلنا و ایسنا
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.