حضرت امام بارها با کلام الهی خود جانبازان و ایثارگران را مورد تفقّد قرار می دادند و آنها را مایه سرافرازی ملت ایران می خواندند.

سالگرد میلاد حضرت ابوالفضل العباس علیه‏السلام، روز جانباز نام‏گذاری شده است. عباس علیه‏السلام بزرگ جانباز تاریخ انسانیت است که صحنه کربلا را تجلی گاه ایثار و جانبازی کرد. فداکاری‏های برادر رشید امام حسین علیه‏السلام در تاریخ بشر مانندی ندارد. دست حیدرآسای عباس علیه‏السلام شعر زیبای عشق و ایثار در راه ولایت را با خون سرخ بر زمین تفتیده کربلا نگاشت، و راه و رسم عاشقی و شیوه جانبازی را به جهانیان آموخت.
حضرت ابوالفضل العباس علیه‏السلام، آموزگار بزرگ عشق و وفا، امیر ادب، الگوی بی‏بدیل شجاعت و مردانگی، رهروی راه رهبر، مجموعه‏ حسن و گلدسته‏ای در گلستان جان افزای دین است. آن بزرگوار، آن‏چنان دل‏ها را به تسخیر درآورده است که با گذشت چهارده قرن، هنوز همه‏ی جانبازان آگاه جهان از شریعه‏ی معرفت او، زلال وفا می‏نوشند و درس ادب می‏آموزند؛ و با یاد و نام اوست که امان نامه‏های یزیدی را پاره می‏کنند و از کاخ‏های زرّین و سفره‏های رنگین، چشم می‏پوشند.
انسان‏ها در همه‏ زمینه‏های وجودی، به شناخت قمر بنی‏هاشم نیاز دارند. نیاز به شناخت وجود کامل آن حضرت، ویژه‏ی جانبازان نیست، بلکه نیاز همه‏ی دلدادگان کوی دوست و آزاد مردان جهان است. عباس علیه‏السلام بصیرتی نافذ و ایمانی استوار داشت. او در رکاب برادرش، امام حسین علیه‏السلام جهاد کرد و به افتخار شهادت دست یافت. عباس علیه‏السلام بزرگ‏مردی است که از دیروزش برای فردایش توشه گرفت و در راه امامش جانبازی کرد.
نخستین جانباز اسلام، وجود مبارک پیام‏آور مهر و دین، رسول امین، حضرت خاتم‏الانبیاء، محمد مصطفی صلی‏الله‏علیه‏و‏آله است؛ هم او که دندان‏های مبارکش را با پرتاب سنگ خشونت شکستند. در مرتبه‏ پس از آن، امیرمؤمنان، ولی خدا حضرت علی علیه‏السلام قرار دارد؛ بزرگ‏مردی که سراسر پیکرش، زخم‏دار دشمنان دین و دانش و عدالت بود. در مرتبه‏ دیگر، اسوه زنان جهان، حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام قرار دارد؛ همان بانوی بهشتی که در خط ولایت و رهبری همواره جانبازی کرد و از هیچ کوششی فروگذار نکرد. همان شفیعه‏ روز جزا که هنوز تاریخ بر مقام عصمت و عفت وی رشک می‏برد و شرمنده‏ی جفا و بی‏مهری‏های ناسپاسان نسبت به ساحت مقدس اوست.
حضرت امام خمینی رحمه‏الله بارها با کلام الهی خود جانبازان و ایثارگران را مورد تفقّد قرار داده، آنها را مایه سرافرازی ملت ایران خوانده‏اند. ایشان، با آن مقام والای الهی خود را در برابر جانبازان کوچک شمرده، می‏فرماید: «وقتی امثال شما قدرتمندان روحی را می‏بینم با این روحیه بزرگ و با این عظمت روح، خجالت می‏کشم که خودم را یک انسان متعهد بدانم. زبان و پیام ما عاجز از ترسیم مقام بلندپایه عزیزانی است که برای اعتلای کلمه حق و دفاع از اسلام و کشور اسلامی جانبازی نموده‏اند». (1)
و در جای دیگر می‏فرماید: «به اسلام بزرگ برای داشتن این جانبازان در راهِ حق، که برای اسلام و میهن اسلامی خود از همه چیز خویش می‏گذرند تبریک تقدیم می‏کنم».(2)
امام خمینی (س) در جای دیگر خطاب به جانبازان می فرمایند: " میزان در انسان معنویت است. کوشش کنید که خودتان را با محتوا کنید. معنویت ایجاد کنید و از این هیچ باکی نداشته باشید که انسان دست ندارد، پا ندارد، چشم ندارد. در روایت آمده است که بعضی از انبیا بودند که چشم نداشتند و پا هم نداشتند. سعادت به داشتن دست و پا نیست و به داشتن مال نیست. سعادت یک امری است که مربوط به روح است. مربوط به قلب انسان است. شما بچه‏های عزیز من که روح‏تان سالم، قلب‏تان پاک است و ان‏شاءاللّه‏ بر مبنای ایمان و تواصی به برّ و حق رشد می‏کنید، شما سعادت‏مندید و من از خدای تبارک و تعالی، سعادت همگی را می‏خواهم."(3)
حضرت امام خمینی (س)، جانبازان را مایه‏ی افتخار و سربلندی ملت ایران دانسته است. ایشان ارادت قلبی خویش را نسبت به این قشر فداکار و ایثارگر، این‏گونه ابراز می‏دارد: "سلام بر عزیزان ما که در راه عزّت اسلام و عظمت کشور اسلامی به پاخاستند و در راه دفاع از میهن، معلول و مجروح شدید و برای خودتان، مایه‏ی افتخار و برای ملت بزرگ‏تان، هم مایه‏ی تأسف و هم سربلندی شدید. درود بر شما جانبازان و مصدومان که اعضا و سلامت خود را در راه اعتلای قرآن کریم از دست داده‏اید. ملت شریف و اسلام بزرگ هیچ‏گاه شما عزیزان را از یاد نمی‏برد. درود بر خواهران و برادران مصدوم و معلول که شجاعانه در راه حق و پیروزی، قیام و فداکاری کردند و ملت را در جهان سرافراز کردند. این‏جانب، تقدیر و تشکر و دعای خالصانه‏ام را به شما عزیزان اهدا می‏کنم و از خداوند متعال، سلامت و سعادت و بهبودی شما فرزندان اسلام را خواهانم". (4)
جانبازان و ایثارگران پشتوانه بزرگ جامعه و انقلاب اسلامی ما هستند. آنان اگرچه بخشی از پایشان را از دست داده‏اند، اما ایستاده‏اند تا نام، یاد و فرهنگ شهیدان را زنده نگه دارند؛ و اگرچه ممکن است دستی در بدن نداشته باشند، ولی هم‏چنان علمداران این انقلابند. آنان شور و نشاط حسینی را در جامعه برپا داشته‏اند، و هم‏چنان در صحنه باقی مانده‏اند.. آنان مانده‏اند تا مصیبت‏های صدر اسلام تکرار نشود و ذهن مردم از عطر ولایت تهی نگردد. آری، آنان هم‏چنان مانده‏اند تا رسالت بزرگ خویش را که زمینه‏سازی برای ظهور حضرت ولی عصر، ارواحنافداه، می‏باشد به پایان رسانند.
1) صحیفه امام (س) جلد 16 صفحه 16
2) صحیفه امام، ج‏18، ص: 147
3) صحیفه امام، ج‏8، ص: 462
4) صحیفه امام، ج‏11، ص: 483
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.